MENU
MŁODZIEŻ I FILANTROPIA
ROK SZKOŁY W RUCHU
ALEJA GWIAZD


PROGRAM WYCHOWAWCZY

Korona Polskiego Wychowania
WYDARZENIA ARCHIWUM
OSIĄGNIĘCIA i AKCJE


20 IV 2011r. Tytuł Szkoły
Odkrywców Talentów


Polsko-Ukraińska GrywalizacjaEDUKACJA
KALENDARZ
ADRESY INTERNETOWE

portale informacyjne
język polski
historia
geografia
fizyka z astronomią
biologia i medycyna
chemia
matematyka
informatyka
plastyka
technika
ogólne
religia
pedagogika specjalna
sztuka
bibioteka
języki obce

PORTALE INFORMACYJNE

www.wp.pl
Pierwszy polski portal internetowy. Katalog tematyczny jest stale aktualizowany.

www.polska.pl
Serwis informacyjny zawierający odsyłacze do ciekawych i pożytecznych stron

www.onet.pl
Jeden z najlepszych polskich portali. Posiada też szybką i sprawną wyszukiwarkę, duży katalog tematyczny i przejrzysty układ stron ułatwiają korzystanie z jego zasobów

www.ahoj.pl
Młody polski portal powstał latem 2000 r. Gwarantuje aktualne informacje, rozrywkę i różnego rodzaju usługi

www.e.pl
Jeden z najnowszych polskich portali internetowych. Aktualne informacje, i szybka wyszukiwarka to tylko niektóre z jego zalet

www.yoyo.pl
Posiada możliwość wyboru interesujących nas serwisów tematycznych. Doskonale prowadzony serwis muzyczny, dobry serwis o nauce i pracy


| powrót do góry |


JĘZYK POLSKI

www.polonistka.prv.pl
"Obszerny serwis internetowy dla nauczycieli języka polskiego. Są tam scenariusze, sprawdziany i wiele ciekawych materiałów.

www.cytaty.digimer.pl
Komputerowa księga cytatów - od starożytności do współczesności. Sentencje w układzie alfabetycznym - wg nazwisk autorów oraz tematycznym

http://reporter.cytaty.pl/
Cytaty i przysłowia w układzie tematycznym. Wyszukiwarka: treść-autor

http://www.petek.prv.pl
Krzysztof PETEK - autor cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Jego seria "Porachunki z przygodą" cieszy się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich. Krzysztof Petek urodził się w 1970 roku w Wadowicach (Beskidy). Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem, działając w Harcerskim Szczepie Osiedlowym "Kopernikowcy". Zaliczył 28 obozów harcerskich, ponad 300 wypraw, biwaków i rajdów. W terenie spędził łącznie 3 lata, o każdej porze roku. Od 1987 roku przez 7 lat prowadził harcerski Oddział Specjalny powołany do ochrony obozów, biwaków, baz harcerskich. Uczestnicząc między innymi w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne przeszedł dodatkowe (poza harcerskimi) szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych.

http://venus.ci.uw.edu.pl/~milek/cgi-bin/ortograf.cgi?ORTO=burza
Słownik ortografii polskiej

http://monika.univ.gda.pl/~literat
Biblioteka literatury polskiej to bardzo bogata i ciekawa witryna na łamach której można znaleźć wiele informacji o Uniwersytecie Gdańskim i jego wydziale Filologiczno-Historyczny, a przede wszystkim strony literackie. Wśród nich Przewodnik po literackich zasobach internetu. Są tu zbiory tekstów w sieci; Słowniki i Encyklopedie; Epoki historyczne; Utwory, gatunki rodzaje literackie; Bohaterowie literaccy; Pisarze. Witryna zawiera też Internetowy katalog.


| powrót do góry |


HISTORIA

www.kampania.digimer.pl
Serwis poświęcony wojnie obronnej Polaków z Wehrmachtem i Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Znajdziemy w nim przejrzyste kalendarium najważniejszych wydarzeń, a także opis największych bitew. Autorzy serwisu przedstawili również stan uzbrojenia walczących stron oraz biografie dowódców i polityków. Na uwagę zasługuje galeria zdjęć i reprodukcji /od plakatów wzywających do walki po znaczki pocztowe z obozów internowania/.

www.polskaludowa.com
Internetowe Muzeum Polski Ludowej


| powrót do góry |


GEOGRAFIA

www.gory.com.pl
Turystyka w górach, imprezy, noclegi, opisy szlaków, zdjęcia.

www.tatry.sk
Słowacka strona o Tatrach, w ujęciu turystycznym. Opracowana bardzo drobiazgowo: są informacje o dojazdach, noclegach, miejscach, gdzie można uprawiać sporty, a także oddawać się innym sposobom spędzania wolnego czasu: są też trasy pieszych wędrówek.

www.yellowstone.net
Strona jednego z najbardziej znanych parków narodowych USA. Liczne informacje o parku: trasy turystyczne, fotografie, multimedia, gazetka parkowa, można nawet dokonać rezerwacji.

Adresy stron niektórych parków narodowych:

www.bpn.babia-gora.pl
Babiogórski PN


| powrót do góry |


FIZYKA Z ASTRONOMIĄ

http://ptf.fuw.edu.pl/
Polskie Towarzystwo Fizyczne.

http://mpancz.webpark.pl/
Na tej witrynie znajdziesz wiele opracowań dotyczących fizyki i biologii..

Programy komputerowe na lekcjach fizyki
Autor udostepnia programy przedstawiające w sposób wizualne zjawiska fizyczne jak: drgania, fale, elektrostatyka, optyka i wiele innych.

Programy komputerowe i symulacja
Witryna podobna do poprzedniej, zawierająca programy wspomagające naukę fizyki.


| powrót do góry |


BIOLOGIA Z MEDYCYNĄ

www.zoo.wroclaw.pl
Witryna poświęcona najpopularniejszemu ogrodowi zoologicznemu w Polsce. Zawiera historię zoo, aktualności, godziny otwarcia i sposoby dojazdu, fotosy i informacje na temat zwierząt a także wirtualne zoo - wycieczkę po najciekawszych miejscach ogrodu. Ciekawostką jest zamieszczenie kilku tapet ze zdjęciami zwierząt do ściągnięcia dla użytkowników strony.

www.gady.sponsor.com.pl
Strona poświęcona gadom.

www.wolf.wild.art.pl/
Coś dla miłośników wilków. Opis ich zwyczajów i problemów, życie rodzinne, występowanie na Ziemi, a nawet test dla zainteresowanych. Oczywiście liczne fotografie i linki. Tekst także w wersji angielskiej.

www.koty.pl/home/
Bardzo ciekawa strona dla miłośnków hodowli kotów.

www.grzyby.pl
Internetowy atlas grzybów polskich. Bogato ilustrowane opisy 163 gatunkow. Porady praktyczne dla grzybiarzy, przepisy na potrawy z grzybów, spis literatury, łącza do innych stron o tej tematyce.

www.zdrowie.med.pl
Encyklopedia - Co trzeba wiedzieć aby być zdrowym. Opracowane przez lekarzy i specjalistów opisy anatomii i fizjologii poszczególnych układów czlowieka /układ trawienny, układ krążenia/, ponadto opisy chorób - grypa, nadciśnienie, otyłość. Opisano też najczęstsze badania z jakimi możemy się spotkać w codziennym życiu. Przegląd najciekawszych czasopism, książek, serwisów internetowych poświęconych zdrowiu.

www.ids.edu.pl/wwwbio
Serwis "Biologia w Internecie" zawiera materiały z biologii z zakresu szkoły średniej. Główne działy dotyczą: fizjologii, systematyki roślin i zwierząt, biologii komórki, genetyki oraz ekologii. Uzupełnieniem serwisu jest kolekcja fotografii, zawierająca kilkaset zdjęć flory i fauny. Skorzystać możemy także ze zbioru odnośników do stron uniwersytetów o kierunkach biologicznych, grup dyskusyjnych oraz witryn zawierających programy biologiczne.

www.ibb.waw.pl/bmwi
Serwis poświęcony biologii molekularnej. Głównym elementem serwisu jest internetowy podręcznik zawierający podstawowe wiadomości z zakresu biologii molekularnej. Zakres prezentującej wiedzy obejmuje szkołę średnią i pierwsze lata studiów na kierunkach biologicznych.

www.akwarium.org.pl
W obrębie tej witryny znajdziemy prawie wszystko na temat hodowli rybek akwariowych

http://drzewa.net/artykul/1
Witryna obejmująca podstawowe wiadomości z zakresu uprawy drzew i krzewów


| powrót do góry |


CHEMIA

www.chemia.panoramix.net.pl
Strona poświęcona popularyzacji chemii. Podstawowy podział związków chemicznych na organiczne i nieorganiczne, indeks nazw związków, układ okresowy pierwiastków, tablice z danymi chemicznymi oraz wyczerpujące opisy związków chemicznych - oto atuty tej strony.

chemianet.w.interia.pl/index.htm
Chemia.net to nowy portal o tematyce chemicznej. Znajdziecie tu szereg zagadnień z chemii ogólnej, chemii nieorganicznej oraz chemii organicznej. Opisy poszczególnych tematów opracowane są zgodnie z aktualnym programem nauczania z przedmiotu chemii w szkołach średnich dla profili niechemicznych..

www.webelements.com
Układ okresowy pierwiastków - wersja ang.


| powrót do góry |


MATEMATYKA

www.wsip.com.pl/serwisy/czasmat/index.htm
MATEMATYKA to dwumiesięcznik adresowany do nauczycieli matematyki i ich uczniów. Wydawany od 1948 roku przy współpracy PTM - Polskiego Towarzystwa Matematycznego .

eduseek - wykaz stron
Adresy stron obejmujące programem gimnazjum i szkoły średnie.

Programy komputerowe wspomagające naukę matematyki
Autor zmieścił programy wspomagające w sposób wizualny naukę matematyki.

http://www.jolam.republika.pl/index1.html
Witryna pani Jolanty Małczak nauczyciela matematyki w gimnazjum nr 3 w Zawierciu


| powrót do góry |


INFORMATYKA

Szkolny Serwis Informatyczny
Obszerny słownik terminologii informatycznej. Hasła podzielone są alfebetycznie. Oprócz tego wiadomości dotyczące budowy komputera, działania systemu operacyjnego, opis języka html.

Systemy operacyjne
Autor w przystępny sposób opisuje funkcje i rodzaje systemów operacyjnych.


| powrót do góry |


PLASTYKA

www.webmarket.com.pl/beksinski
Galeria autorska Zdzisława Beksińskiego - jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych malarzy, a od niedawna także grafika komputerowego. Można obejrzeć liczne prace artysty.

www.picasso.art.pl
Strona poświęcona wielkiemu artyście hiszpańskiemu. Życiorys, fotografie Picassa oraz jego przyjaciół, reprodukcje dzieł z wydzielonymi autroportretami.


| powrót do góry |


TECHNIKA

wynalazki.w.interia.pl/
Strona zawiera posegregowane informacje o powstawaniu różnych wynalazków od powstania świata. Interesujące Cię informacje możesz odszukać alfabetycznie lub wg. daty powstania wynalazku.

www.wynalazki.mt.com.pl/index1.html
Witryna o podobnej tematyce jak porzednia - wynalazki.| powrót do góry |


OGÓLNE

www.studia.pl
Informatory zawierają dane /adresy, telefony, kierunki studiów/ o wszystkich uczelniach polskich. Można tu uzyskać szczegółowe informacje o zasadach kwalifikacji na poszczególne kierunki studiów, wymaganych od kandydatów dokumentach i terminie ich składania, jak również o programie kształcenia.

http://www.leki.med.pl
Wielka internetowa encyklopedia leków. Jest ona adresowana przede wszystkim do osób bez wykształcenia medycznego. Prosimy pamiętać, że serwis ten nie jest poradnikiem samoleczenia. Ma on jedynie rolę informacyjno-edukacyjną. Ze wszystkich informacji korzystajmy z należnym rozsądkiem. Autorzy Encyklopedii Leków stawiali przed sobą dwa cele: przekazanie rzetelnej informacji o najczęściej stosowanych lekach i kształtowanie prawidłowych zachowań związanych z przyjmowaniem leków.

www.encyklopedia.pl/wiem/conowego.html
Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna WIEM obejmuje: 72 tys.haseł, 3717 zdjęć, 885 rysunków i map, 180 minut muzyki, 20 minut filmów archiwalnych, 28 minut animacji edukacyjnych, 2 miliony linków hipertekstowych. Stanowi nieocenione źródło informacji naukowej.


| powrót do góry |


RELIGIA

http://free.polbox.pl/a/aplaszcz/index.html.
Tematem tej strony są programy komputerowe, ułatwiające poznawanie jak również codzienną lekturę Pisma Świętego. Jest to pewną eksperymentalną próbą wykorzystania komputera we wspomnianej wyżej dziedzinie. Auktualnie, autor oferuje opracowane przez siebie programy zatytułowane: Adwent oraz Wielki Post. Programy zawierają czytania ( Liturgia Słowa ) z codziennych Mszy Świętych w Kościele Katolickim, w danym okresie Roku Liturgicznego. Niezależnie od własnych propozycji, zamieszczono linki do innych stron WWW, które wykorzystują komputer do celów ewangelizacyjnych. Programy są całkowicie darmowe

PEDAGOGIKA SPECJALNA

logopedia.univ.gda.pl/Programy_komputerowe.html
Do wykorzystania programy komputerowe dla logopedów.


| powrót do góry |


SZTUKA

www.artyzm.com/galeria.htm
W kolekcji znajduje się ponad 300 obrazów namalowanych przez prawie 140 artystów. Jest to jeden z największych zbiorów zeskanowanych reprodukcji dzieł sztuki powstałych w naszym kraju. Serwis można przeszukiwać wedłg nazwiska twórcy oraz tytułu namalowanego przez niego obrazu. Serwis został opracowany w dwóch językach - po polsku i angielsku.


| powrót do góry |


BIBLIOTEKA

www.vulcan.edu.pl/biblioteka
Strona internetowa "Biblioteki w Szkole". Można tam znaleźć m.in. spis treści poszczególnych numerów miesięcznika, /niektóre artykuły w całości/, warunki prenumeraty, różnego rodzaju informacje, kilka inicjatyw, które być może zaintersują nauczycieli bibliotekarzy.

www.pbi.edu.pl/index_.php
Biblioteka Internetowa. Ponad 150 tytułów literatury polskiej i publikacji naukowych.

http://biblioteka.oeiizk.waw.pl
Bardzo bogaty serwis dla bibliotekarzy

www.biblioteka.edu.pl
Serwis biblioteczny Programu INTERKL@SA

http://ebib.oss.wroc.pl/czasopisma/czas1.php
Polskie czasopisma bibliotekarskie

http://wysylkowa.pl.
Wysylkowa.pl to duza księgarnia internetowa (ponad 60000 pozycji), a także sklep muzyczny oraz biżuteria. Możliwość płatności kartą kredytową oraz wysyłki za pobraniem. Szczegółowy system pomocy oraz możliwość kontaktu z pracownikami zapewniają wygodne, szybkie i bezproblemowe zakupy.


| powrót do góry |


JĘZYKI OBCE

http://jezyk.waw.pl
Angielski? Niemiecki? Francuski? Jakiś język obcy niewątpliwie trzeba znać. W Internecie znaleźć można wiele pomocnych stron ze słownikami, gramatyką, różnojęzycznymi tekstami. Autor tej strony sam zebrał ich niemało i postanowił podzielić się nimi z interanutami. Wprowadził wlasny system wyszukiwania /można np. określić, czy strona ma zawierać ćwiczenia, slowniczek itp./. Dodał także pożyteczną rzecz: zbiorek adresów portali, gazet i innych mediów w poszczególnych językach.

| powrót do góry |

NASZ PATRON


      Józef Piłsudski    patronem naszej szkoły.
czytaj dalej...

---> HYMN SZKOŁY...
BIP
OGŁOSZENIA
LICZNIK ODWIEDZIN
Od 1 marca 2006 roku ilość odwiedzin naszej strony wynosi:

Gimbaza
WYDANIA SPECJALNE
TWÓRCZOŚĆ LITERACKA
KĄCIK JĘZYKA NIEMIECKIEGO
KĄCIK MATEMATYCZNY
KĄCIK FIZYCZNY
KĄCIK INFORMATYCZNY
KĄCIK BIOLOGICZNY
OSIĄGNIĘCIA I AKCJE


Wszystkie prawa zastrzeżone
Opracowanie i skład witryny - Jan Flis email janf@gimnazjumniedrzwica.pl
Redaktorzy: Justyna Polaczek, Jan Flis, Magdalena Kosidło, Uczniowie
Zdjęcia - Justyna Polaczek, Jarosław Zaborski, Jan Flis, uczniowie,
Korekta - Małgorzata Kuna