KĄCIK INFORMATYCZNY

Komputer - czy może na nas się obrazić?

Komputer - często spędzamy przy nim większość wolnego czasu z wzrokiem wlepionym w monitor, zapominając o naszym zdrowiu. Czy jest to miłość z wzajemnością? Otóż nie, bo po jakimś czasie nieograniczone spędzanie z nim czasu może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń fizycznych, a nawet psychicznych. Należy tu wymienić:
  1. Uzależnienie od internetu - staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Dotyka przede wszystkim osoby mieszkające samotnie oraz nie mające stałego zajęcia. Liczba osób uzależnionych od Internetu przekracza w niektórych państwach uprzemysłowionych liczbę uzależnionych od narkotyków. Ludzie, którzy korzystają dużo z Internetu czują się źle, gdy próbują ograniczyć swój czas spędzony w sieci, a odebranie im - choćby na chwilę - dostępu do poczty elektronicznej, komunikatorów gadugadu, chata, byłoby prawdziwą katastrofą. Spędzanie sporo czasu w Internecie powoduje, że po prostu zaczyna go brakować na inne sprawy - na pracę, naukę, odpoczynek, życie rodzinne czy kontakty towarzyskie. Uzależnienie się o Internetu przejawia się w coraz częstszym łączeniu się z nim, w spędzaniu w sieci coraz więcej czasu. Przejawia się również w obsesyjnym myśleniu, a nawet w snach o tym, co może zdarzyć się w Internecie. Osoba uzależniona pragnie czasem ograniczyć korzystanie z Internetu, ale nie ma do tego wystarczająco silnej woli. Towarzyszy temu zainteresowanie wszelkimi informacjami o Internecie - w prasie, książkach, chęć wypróbowania każdego adresu internetowego, który tylko udało się zdobyć. Jak można przeciwdziałać, walczyć z uzależnieniem od Internetu? Warto zacząć od informacji - od zapoznania się z problemem, dostrzeżenia niebezpieczeństw.

2. Bóle i zawroty głowy - konsekwencja przemęczenia oczu, złego stanowiska pracy, częstego korzystania z okularów do "rzeczywistości wirtualnej", stresu wzmaganego przez promieniowanie elektromagnetyczne.

3. Zaburzenia widzenia - przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku. Oczy są zaczerwienione, czujemy kłucia w oczach, bóle głowy, mamy widzenie podwójne i za mgłą.

4. Podrażnienie błony śluzowej - reakcja na duże stężenie ozonu w powietrzu, wywołane m.in. przez drukarki laserowe. Typowymi objawami są: podrażnienie śluzówki oczu, nosa i krtani.

5. Syndrom Sicca - zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania oczami spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem. Rogówka oka wysycha i wykrzywia się, a użytkownik stopniowo traci wzrok.

6. Dolegliwości kręgosłupa i pleców, do których należą dyskopatia, skrzywienie kręgosłupa, przykurcze mięśni nóg.

7. Podrażnienie skóry i alergie wywołane ciągłym bombardowaniem skóry przez dodatnio naładowane cząstki kurzu odpychane przez monitor.

8. Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych - rezultat nieprawidłowej pozycji przy komputerze.

9. Zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążaniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark. Użytkownik odczuwa dotkliwy, piekący ból przedramienia, ramienia, szyi i łopatki; obrzęk, usztywnienie, bezwład, niezdolność do pracy.

10. Problemy z nadgarstkiem występują w wyniku nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury. W najwęższym miejscu przegubu dłoni, tzw. kanale nadgarstka, nerwy są zbyt mocno ściśnięte. Wynikiem tego jest nadwrażliwość, drętwienie, mrowienie oraz ból kciuka i trzech kolejnych palców oraz całych dłoni i nadgarstków.

Czy więc grozi nam coś w rodzaju epidemii? Co się stanie, gdy uzależnienie od komputera obejmie większą część populacji? To mało prowdopodobne. Nawet tak niezwykły wynalazek jak komputer nie jest w stanie naruszyć podstaw ludzkiego zachowania, podstaw cywilizacji. Może ją zmienić - jak zmieniły telefon, samochód czy telewizja, ale nie zniszczyć. Komputer ma wiele pozytywnych stron i warto z niego korzystać, oczywiście w rozsądnych granicach.

Pamiętajmy!

Nie spędzajmy w internecie większości swojego wolnego czasu. Dobrze jest ustalić sobie ramy zaangażowania w sieci - wyznaczyć liczbę spędzanych godzin, wybrać usługi, z których chcemy skorzystać, określić tematy, które nas interesują. Później warto stosować sie do narzuconych sobie ograniczeń. Nie przestrzeganie ich może oznaczać początek uzależnienia.
    Pracując róbmy regularne przerwy, jednak nie rzadziej niż co 1 godzinę. Biurko, krzesło, monitor, urządzenia pomocnicze muszą być dobrej jakości. Sprzęt o dobrych parametrach to nie wszystko - nie zmusi użytkownika do zachowania właściwej pozycji ciała w czasie pracy. Prawidłowa postawa przy komputerze zapobiegnie zmęczeniu i dolegliwościom.

Ćwiczenia klasy II - ARKUSZ

Ćwiczenia - adresowanie względne i bezwzględne

Ćwiczenie - adresowanie

Ćwiczenie - obliczenia kosztów