MENU
MŁODZIEŻ I FILANTROPIA
ROK SZKOŁY W RUCHU
ALEJA GWIAZD


PROGRAM WYCHOWAWCZY

Korona Polskiego Wychowania
WYDARZENIA ARCHIWUM
OSIĄGNIĘCIA i AKCJE


20 IV 2011r. Tytuł Szkoły
Odkrywców Talentów


Polsko-Ukraińska GrywalizacjaEDUKACJA
KALENDARZ
FUNDACJA SZCZĘŚLIWE DZIECIŃSTWO

Korona Polskiego Wychowania


Wywiad z lekarzem

Pytanie 1. Panie doktorze, czy to prawda, że tak naprawdę każdy z nas ma raka?
Odp. Nasze ciała, tak, jak wszystkie żywe organizmy produkują także komórki wadliwe i tak rodzą się guzy, czyli rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Jednak jednocześnie zostaliśmy wyposażeni w mechanizmy , które te komórki wykrywają i odpowiadają za kontrolowanie ich rozwoju.
Pytanie 2. Czy raka można odziedziczyć?
Odp. Wskutek wielu przeprowadzonych badań stwierdzono, że dziedziczne czynniki genetyczne mają znikomy wpływ na podatność na większość rodzajów raka. Wskazuje to, że zasadniczą rolę wśród przyczyn powszechnie występujących odmian raka odgrywa jednak środowisko.
Pytanie 3. Czy mógłby Pan podać przynajmniej dwie ?antyrakowe? zasady postępowania, które możemy łatwo zastosować w naszym życiu?
Odp. Nic nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Po pierwsze należy zmienić dietę w taki sposób, żeby ograniczyć spożycie substancji sprzyjających powstawaniu nowotworów i jednocześnie maksymalnie zwiększyć ilość związków fitochemicznych, które aktywnie walczą z guzami. Należy również pamiętać, że nasz zły stan psychiczny sprzyja zachorowaniu.
Pytanie 4. Co powinniśmy wyeliminować ze swojego środowiska, żeby ograniczyć ryzyko choroby?
Po pierwsze należy ograniczyć spożycie w pokarmach cukru i białej mąki oraz kwasów omega - 6 w margarynie i olejach roślinnych oraz tłuszczach zwierzęcych pochodzących z hodowli prowadzonych metodami rozpowszechnionymi po II wojnie światowej. Należy również ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami nagromadzonymi w tłuszczach zwierzęcych.
Pytanie 5. Poprosimy o przykładowy zestaw produktów antyrakowych
Są to na pewno: pieczywo wieloziarniste, ryż wieloziarnisty, komosa, ryby, mięso i jaj ekologiczne, oliwa z oliwek, masło ekologiczne, zioła i przyprawy ( tymianek, rozmaryn, czosnek ), soczewica, groch, fasola, ser tofu, owoce. Są to zdrowe i zarazem smaczne produkty.
Dziękujemy serdecznie za udzielenie wywiadu.
Wywiadu udzielił dr Wacław KoszałekKorona Polskiego Wychowania - projekt norweski

       Dnia 1 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży."
       Kiedy zajęliśmy miejsca przy stolikach, pani Kasia wraz z panią Agatą przedstawiły nam i dokładnie wytłumaczyły, na czym będzie polegał nasz udział w tym przedsięwzięciu. Następnie usiedliśmy w dwóch grupach - trzecioklasiści i drugoklasiści. Dostaliśmy spory plik dokumentów do wypełnienia, ale nie zajmowaliśmy się nim długo, ponieważ przeszliśmy do przyjemniejszej części spotkania, czyli zabaw. Pierwszą z nich była "Kto tak jak ja...?", a następną "Ciało do ciała", przy której było naprawdę dużo śmiechu, ponieważ prowadzący wymyślał bardzo ciekawe zadania. Po tej krótkiej rozrywce przyszedł czas na pracę w grupach. Zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny i każda miała zorganizować zawody dla innych. Komisja oceniała przygotowanie, zaangażowanie, współpracę oraz to, na jakim poziomie znamy swoich rówieśników. Wygrała grupa zielona, mająca największą liczbę punktów. Po miło spędzonych chwilach przyszedł czas na zajęcie się sformalizowaniem naszych firm. Trzecioklasiści, jak i drugoklasiści musieli wymyślić nazwy, jakich będziemy używać. Pomysłów było wiele, ale po długiej debacie trzecie klasy wybrały "Tęczowa wataha", a drugie "Gang Niedrzwica". Wypisaliśmy zasady, jakie będą nas obowiązywać i wszyscy się pod nimi podpisaliśmy.
       Niestety, nadszedł koniec naszych zajęć i musieliśmy wracać do szkoły na lekcje. Myślę, że następne spotkanie będzie równie ciekawe.

Agnieszka
"Cytaty - Słów kilka o..."

Grupa młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi, Utalentowani" w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży" przeprowadziła inicjatywę pt. "Wytwórnia tolerancji". Jej celem było pokazanie, że każdy jest inny, ale powinniśmy siebie nawzajem akceptować i tolerować.

Komentarz do pierwszego cytatu:
Grupa młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi, Utalentowani? w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży" przygotowała inicjatywę "Cytaty - Słów kilka o..." w ramach której opublikuje kilka cytatów mówiących o tolerancji i antydyskryminacji. Oto pierwszy z nich:
17.08.2015r
"Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji" Immanuel Kant
18.08.2015r
"Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania." Jodi Picoult
19.08.2015r
"Ucz się wybaczania, tolerancji i współczucia. To nie zawsze będzie proste, ale bez wątpienia przyczyni się do Twojego rozwoju." Joe Vitale
20.08.2015r
"Akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać." Maciej Frączyk
Komentarz do ostatniego cytatu:
Poniższy cytat kończy inicjatywę "Cytaty - Słów kilka o..." przygotowaną w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży" przez grupę młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi, Utalentowani".
21.08.2015r
"W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie zaś narodowość, pochodzenie czy wiara. Uczciwość!" Władysław Bartoszewski"Ankieta "Czy jesteśmy tolerancyjni?"

Grupa młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi,Utalentowani" z Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Niedrzwicy Dużej w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży" przeprowadziła ankietę internetową "Czy jesteśmy tolerancyjni?".
W badaniu wzięło udział 21 osób. Poniżej zamieszczamy wyniki z przeprowadzonej ankiety. Wszystkim chętnym dziękujemy za udział w badaniu!

Wyniki ankiety


"Uśmiechnij się i podaj dalej"

Grupa młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi, Utalentowani" w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży" przeprowadziła inicjatywę "Uśmiechnij się - podaj dalej", podczas której "rozdawano" uśmiechy

Link do galerii "Uśmiechnij się i podaj dalej"


"Dyskryminacji mówimy nie!"

Grupa młodzieżowych Liderów "Piękni, Młodzi, Utalentowani" zaprasza do zapoznania się z prezentacją pt.: "Dyskryminacji mówimy nie!", która jest inicjatywą w ramach projektu "Korona Polskiego Wychowania - program edukacji obywatelskiej młodzieży".

Link do prezentacji "Dyskryminacji mówimy nie!"       Pragniemy przedstawić rezultat naszych działań w ramach programu wychowawczego Korona Polskiego Wychowania, do którego przystąpiliśmy w marcu tego roku.
      Każda z klas pierwszych utworzyła firmę, która realizowała przez okres kilkunastu tygodni różnorakie działania wychowawcze, zmierzające do dalszej i głębszej integracji zespołów klasowych oraz podniesienia efektywności nauczania.

Firmy klasowe:
Ia - "Mrówki i spółka",
Ib - "Little Monsters",
Ic - "Cookie Monsters",
Id - "Unistars"

Wywiad z uczniami i nauczycielami "Kim dla Ciebie jest Józef Piłsudski?" - obejrzyj film

w podsumowaniu pierwszego semestru prac w ramach KPW przygotowały prezentacje multimedialne ukazujące wszystkie dotychczasowe działania.

Prezentacje z działań:

Klasa Ia
Klasa Ib
Klasa Ic
Klasa Id
       W okresie od 20.10.2014r. do 20.12.2014r., 79 uczniów klas trzecich Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej zostało objętych wsparciem w ramach projektu Lubelskiego Kuratora Oświaty pt. "Wzmocnienie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych w województwie lubelskim w 2014roku. Upowszechnianie zdrowego stylu życia poprzez realizację programów edukacyjnych i działań alternatywnych do zachowań ryzykownych, rozwijających umiejętności psychologiczne i społeczne uczniów i wychowanków, promowanie wolontariatu".Do realizacji projektu przystąpili uczniowie klas trzecich realizujący program wychowawczy
Korona Polskiego Wychowania pod opieką opiekunów - wychowawców klas.


Uczestnicy projektuWarsztaty liderskie w Motyczu Leśnym

      W dniach 24 - 25 listopada 2014r. 8 uczennic klas trzecich wraz z Panem Bartoszem Krupą brało udział w szkoleniu liderskim w zakresie prowadzenia firmy młodzieżowej w programie Korona Polskiego Wychowania. Zajęcia miały miejsce w Motyczu Leśnym w siedzibie Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Oprócz nas w szkoleniu brali udział uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół na Podwalu w Lublinie. Po pierwszym spotkaniu integracyjnym, które odbyło się tuż po przyjeździe wszyscy się poznali. Zachwyceni klimatem panującym podczas zajęć z zainteresowaniem słuchaliśmy wykładów na temat misji, struktury i organizacji firmy oraz roli lidera. Koordynatorki projektu wprowadziły nas w świat wspólnych działań. Czy to za sprawa ciekawych zajęć? Czy też może miłej atmosfery? Tego nie wiemy, ale mamy pewność, że wszyscy na długo zapamiętają ten wyjazd. Przyjeżdżając do Motycza Leśnego nie mieliśmy pojęcia przed jakim zadaniem zostajemy postawieni, ale jesteśmy pewni, że teraz możemy już nazwać się profesjonalnymi liderkami, które potrafią zmotywować zespól klasowy do działań. Ilekroć usłyszymy słowo "Motycz", pamięć przeniesie nas w miejsce w którym nauczyłyśmy się jak być odpowiedzialnym, samodzielnym i zaangażowanym liderem. Zarządzanie klasową firmą na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty. Do boju liderzy! Świat należy do nas!

Uczestninczki projektu

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo

       W dniu 21 marca w Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej została podpisana umowa partnerska pomiędzy Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Fundacji, Pana Wacława Czakona, a naszym Gimnazjum, reprezentowanym przez Panią Dyrektor Justynę Polaczek. Umowa określa zasady przystąpienia do programu Korona Polskiego Wychowania i jego realizacji. Przypominamy, że program Korona Polskiego Wychowania ma na celu promocję zachowań społecznych i integrację zespołów klasowych, a nasza szkoła została do niego zaproszona jako jedna z trzech szkół w Polsce. Mamy nadzieję, że współpraca będzie owocna i przyniesie wymierne korzyści dla obu stron.


Wszystkie prawa zastrzeżone
Opracowanie i skład witryny - Jan Flis email janf@gimnazjumniedrzwica.pl
Redaktorzy: Justyna Polaczek, Jan Flis, Magdalena Kosidło, Uczniowie
Zdjęcia - Justyna Polaczek, Jarosław Zaborski, Jan Flis, uczniowie,
Korekta - Małgorzata Kuna