MENU
WYDARZENIA ARCHIWUM
OSIĄGNIĘCIA i AKCJE

20 IV 2011r. Tytuł Szkoły
Odkrywców Talentów

EDUKACJA
KALENDARZ
KLUB WOLONTARIUSZA

KLUB WOLONTARIUSZA
GIMNAZJUM NR 1 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
W NIEDRZWICY DUŻEJ

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi..." Jan Paweł II

W programie Adopcja Serca nasza szkoła wspiera chłopca mieszkającego w Zambii- JUSTINA NYANGU. Nasza pomoc umożliwia mu zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu. Justinem jako rodzina adopcyjna opiekujemy się już od 4 lat. Dzięki naszej pomocy chłopiec rozpoczął naukę w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Justin w dalszym ciągu wymaga naszego wsparcia.

Oto prezent-niespodzianka, jaki otrzymaliśmy od Justina-jako rodzice adopcyjni:

         

Szkolny Klub Wolontariusza zrzesza 22 uczniów, głównie z klas I i II naszego gimnazjum.

W roku szkolnym 2015/2016 zrealizowaliśmy następujące zadania:

1. Akcja charytatywna "Góra Grosza" - zbiórka monet o niskich nominałach prowadzona w ramach wsparcia rodzinnych domów dziecka oraz placówek wychowawczych. Pracowało sześcioro wolontariuszy, zebrana kwota to- 80,42 zł.
2. Akcja charytatywna "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" - zbiórka darów rzeczowych dla dzieci prowadzona przez wolontariuszy na terenie szkoły w ramach współpracy z pracownikami OPS. Zaangażowanych-6 wolontariuszy. Zebraliśmy 63 kg. darów.
3. Impreza środowiskowa - wręczenie Orderu Uśmiechu P. Urszuli Michalewskiej. Wolontariusze zajmowali się obsługą placu zabaw, nagłośnieniem na placu, stoiskami zabaw dla dzieci, poczęstunkiem. W pracy uczestniczyło 20 wolontariuszy.
4. Wykonanie gazetki ściennej pt. "Szkoła z prawami dziecka" - ukazującej prawa dziecka zapisane w Konwencji Praw Dziecka. Zaangażowanych 4 wolontariuszy.
5 Uczestnictwo w projekcie "Szlachetna Paczka"- wolontariusze uczestniczyli w przygotowaniu 20 pudełeczek na pierniczki dla darczyńców oraz przeładunek paczek dla rodzin. Zaangazowanych 20 wolontariuszy.
6 . Kontynuacja pomocy dla JUSTINA NYANGU w ramach "Adopcji serca"- wpłacone na konto dziecka 600 zł.


POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ


      Coroczną tradycją naszej szkoły jest udział w akcji organizowanej przez Panią Ewę Dados "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". W tym roku zbieraliśmy zabawki, artykułu szkolne, środki czystości. Łącznie zebraliśmy 107 kilogramów. Wszystkie dary przekazaliśmy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedrzwicy Dużej, a następnie trafiły one do potrzebujących rodzin. Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z pracownikami socjalnymi zbierali dary na akcję w Krężnicy Jarej i Strzeszkowicach. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przekazali dary rzeczowe dla potrzebujących jak również szkolnym wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w akcję.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza


PIKNIK REKREACYJNO-SPORTOWY

      W dniu 28 września Stowarzyszenie Animacji Kultury HEKSA, OPS w Niedrzwicy Dużej oraz Zespół Interdyscyplinarny zaprosiło rodziny z dziećmi na piknik rekreacyjno - sportowy , który odbył się na boisku szkolnym. Dzięki licznemu udziałowi gości, wspaniałej pogodzie, a także aktywności naszych wolontariuszy piknik był radosnym wydarzeniem dla małych i dużych. Niewątpliwą atrakcją imprezy była olimpiada sportowa prowadzona przez wolontariuszy Gimnazjum oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Nie bądź obojętny - reaguj na przemoc". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Zespół Intrerdyscyplinarny. Na zakończenie tak radosnego dnia uczestnicy imprezy odtańczyli wspaniałą ZUMBĘ.

WAKACJE W KLUBIE WOLONTARIUSZA

      Wakacje - czas laby, odpoczynku i leniuchowania, już niestety minął bezpowrotnie. Koniec z jedzeniem śniadania na obiad, z chodzeniem spać nad ranem, z całymi dniami spędzonymi poza domem z przyjaciółmi. Najwyższy czas wziąć się z powrotem do pracy!

      Ale czy aby na pewno wszyscy pozwolili sobie na tę chwilę wytchnienia? Odpowiedź brzmi: stanowczo NIE! Przynajmniej tak jest przypadku naszego szkolnego "Klubu wolontariusza w Niedrzwicy Dużej". Podczas tych dwóch miesięcy zdążyliśmy zrobić tak wiele, że możemy się pochwalić dość pokaźną listą zrealizowanych zadań. Zamieszczam ją poniżej, na dowód naszej prężnej działalności (choć nawet w połowie nie oddaje ogromu pracy i poświęcenia, włożonych w jej wykonanie).

      W ramach projektu "Wolontariat sposobem na zmiany - budowanie sieci" organizowanego przez Fundację "DZIUPLA" w okresie lipiec-sierpień 2014 jako członkowie "Klubu wolontariusza w Niedrzwicy Dużej":
  • Uczestniczyliśmy na spotkaniach integracyjnych w Niedrzwicy Kościelnej, Borzechowie i Krężnicy Jarej,
  • Wzięliśmy udział w projekcie "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO", w ramach którego uczestniczyliśmy w szkoleniu w zakresie pisania projektów,
  • Napisaliśmy projekt "Stań za obiektywem - spójrz na świat z innej perspektywy", który złożyliśmy w w/wym konkursie,
  • Zorganizowaliśmy marsz orientacyjny na terenie miejscowości Niedrzwica Duża,
  • Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach organizacyjnych, projektowych i konsultacyjnych.
      Obecnie oczekujemy na wyniki konkursu pt. "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO", organizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Nagrodą jest kwota 5 000 zł dotacji, którą możemy odpowiednio spożytkować realizując nasz projekt.

      Cóż tu długo mówić. Rok szkolny 2014/2015 zapowiada się niezwykle ciekawie i pracowicie. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej spełnić się w powierzonej nam funkcji i postawionym celom.

Patrycja Gralewska

NASIONA DLA ZAMBII

Kolejny już raz nasza szkoła przystąpiła do akcji zbiórki nasion dla szkoły w Zambii. Uczniowie gimnazjum wspierali swoją pomocą placówkę w Mpanshaya, do której uczęszcza nasz podopieczny Justin Nyangu.

Dziękujemy za przekazane nasiona.

Spotkanie z gościem w Niedrzwicy Dużej

Kolejnym ważnym doświadczeniem wolontariackim było zorganizowane przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Niedrzwicy Dużej spotkanie z panią Ewą Dados - prezesem Fundacji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Zdobywczyni Orderu Uśmiechu przybliżyła nam kulisy realizacji akcji. Opowiadała bardzo wzruszające historie ludzi będących w potrzebie. Uświadomiła nam, podając przykłady z życia "jej wolontariuszy", że niosąc pomoc innym, pomagali także sobie. Pani Ewa w ten sposób zachęciła nas do aktywnego udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Na zakończenie spotkania wszyscy z ogromnym apetytem pałaszowaliśmy hot-dogi przygotowane przez wolontariuszy z pomocą p, Jadzi Janczarek. Młodzież z Niedrzwicy Dużej przygotowała również występ taneczny dla swoich gości. /oprac. Patrycja Gralewska/

Wizyta studyjna w Korabiewicach

Następne przeżycie, które poruszyło nasze serca to wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Korabiewicach. Było to ogromne wyzwanie, gdyż wymagało od nas aktywności fizycznej. Cały dzień pracowaliśmy w schronisku opiekując się zwierzętami. Poznaliśmy smutne i tragiczne losy podopiecznych niejednokrotnie porzucanych, katowanych i okaleczonych przez właścicieli. Także podczas jazdy w autokarze nie opuszczał nas dobry humor i chęć do zabawy. Do Niedrzwicy wróciliśmy późno w nocy, ale z poczuciem dobrze wykonanego zadania. /oprac. Patrycja Gralewska/

Życzenia dla rodzin adopcyjnych
czytaj więcej...

Realizacja projektu "Adopcja serca" obudziła w nas wszystkich najlepsze z ludzkich uczuć. Mały chłopiec z Afryki - Justin Nyuangu otrzymał wsparcie wielu z nas. Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania
czytaj więcej...

Podstumowanie Projektu Bizness Klasa UNICEF
"HUMANITARNE INWESTOWANIE CZY INWESTYCJA HUMANITARNA?"

czytaj więcej...

JUSTIN NYANGU
Chłopiec, którym opiekujemy się od lutego w ramach ADOPCJI SERCA to Justin. Jest przedszkolakiem, pochodzi z Zambii. To wesołe i pełne życia dziecko (co widać na załączonej fotografii). Ma mamę oraz malutkiego brata Eliasa. Mieszka w wiosce Malisau odległej 2 km od przedszkola. czytaj więcej...


Apel profilaktyczny "Światowy Dzień Walki z AIDS"

Kierując się mottem akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum
czytaj wiecej...

Z wielką radością informujemy, że już wkrótce ruszy w naszej szkole akcja "Adopcja serca"
czytaj więcej...

Podziękowanie z Lubelskiego Hospicjum

Klub wolontariusza - sprawozdanie

NASZ PATRON


      Józef Piłsudski    patronem naszej szkoły.
czytaj dalej...

---> HYMN SZKOŁY...
BIP
OGŁOSZENIA
LICZNIK ODWIEDZIN
Od 1 marca 2006 roku ilość odwiedzin naszej strony wynosi:

Gimbaza
WYDANIA SPECJALNE
TWÓRCZOŚĆ LITERACKA
KĄCIK JĘZYKA NIEMIECKIEGO
KĄCIK MATEMATYCZNY
KĄCIK FIZYCZNY
KĄCIK INFORMATYCZNY
KĄCIK BIOLOGICZNY
OSIĄGNIĘCIA I AKCJE


Wszystkie prawa zastrzeżone
Opracowanie i skład witryny - Jan Flis email janf@gimnazjumniedrzwica.pl
Redaktorzy: Justyna Polaczek, Jan Flis, Magdalena Kosidło, Uczniowie
Zdjęcia - Justyna Polaczek, Jarosław Zaborski, Jan Flis, uczniowie,
Korekta - Małgorzata Kuna