CZYTANIE

Starszak przedszkolakowi - czytanie bajek najmłodszym (cykliczne spotkania)

Kontynuując wieloletnią współpracę biblioteka szkolna siłami wolontariuszek ze Szkolnego Koła Bibliobywalców odwiedza miejscowe przedszkole publiczne, a konkretnie oddział dzieci sześcioletnich. Raz w tygodniu przedszkolaki odwiedzają również bibliotekę szkolną.
       Na cotygodniowych wtorkowych spotkaniach starsze koleżanki z gimnazjum wprowadzają młodszych w świat baśni Brzechwy, Tuwima czy Marii Konopnickiej. Bardzo dużą popularnością cieszą się przygody Smerfów oraz Franklina i jego przyjaciół. Zainteresowanie wzbudziły również niektóre legendy polskie.
       Spotkania są okazją do wspólnej rozmowy, do poznania postrzegania świata oczami dzieci sześcioletnich. Podczas omawiania treści przeczytanych publikacji gimnazjalistki zasypywane są niezwykle ważnymi z punktu widzenia dzieci 6-letnich pytaniami, na które zawsze starają się wyczerpująco odpowiedzieć. Lektura książek przyczynia się do rozwoju wyobraźni, wzbogaca słownictwo, dodaje pewności siebie dzieciom nieśmiałym, pomaga wyciszyć dzieci zbyt aktywne, słowem daje same pozytywne efekty.
       Wspólne czytanie jest nie tylko okazją do zaprezentowania dzieciom bogactwa literatury dziecięcej, ale przede wszystkim sposobem na zaszczepienie zainteresowania tekstem drukowanym, co zaowocuje w przyszłości ukształtowaniem pozytywnych nawyków czytelniczych.