BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

FINAŁ PROJEKTU EDUKACYJNEGO KLASY IIA

II wojna światowa była tak potwornym doświadczeniem dla świata, że pamięć o ludziach, którzy wtedy potrafili "pięknie żyć i pięknie umierać", nie może tak po prostu zaginąć.
      Uczniowie klasy IIa, biorący udział w projekcie edukacyjnym "<> (I. Sendlerowa). Bohaterowie II wojny światowej w literaturze i filmie", zaprosili w dniu 29.01.2013 panią dyrektor Justynę Polaczek, nauczycieli oraz kolegów z klas pierwszych i drugich na finał ich działań. Pragnęli opowiedzieć o niezwykłych osobach, które w tak okrutnych czasach myślały nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych, ratowały potrzebujących, choć ryzykowały życiem swoim i własnych rodzin. Uczniowie chcieli tym spotkaniem oddać hołd prawdziwym, choć często cichym bohaterom.
      Rzeczowymi prezentacjami, wzruszającą muzyką, inscenizacją z życia obozowego, fragmentami filmów "Lista Schindlera", "Korczak", "Dzieci Ireny Sendlerowej", tematyczną dekoracją, projekcją wywiadu z panią Sendler a także opowieściami o losach Krystyny Chiger, ks. Maksymiliana Kolbe, Janusza Korczaka, Oskara Schindlera, Józefa i Wiktorii Ulmów, Ireny Sendler symbolicznie uczcili ich ofiarę. Patriotyczny wymiar spotkania podkreślały biało - czerwone kwiaty przypięte na piersiach uczniów oraz na panelach kurtyny. Cisza, która panowała na sali mimo przedłużonego nieco czasu spotkania, świadczyła o tym, że dla widzów był to moment skupienia, refleksji, zdobywania nowej wiedzy. Koordynator projektu Katarzyna Sochan składa podziękowania realizatorom: Iwonie Arbuz, Marcie Niezgodzie, Justynie Łajcy, Wiktorii Kloc, Jolancie Zygo, Albertowi Jaśkowskiemu, Arkadiuszowi Królikowskiemu a także aktorom, konferansjerowi, obsłudze technicznej z klasy IIa oraz wszystkim rodzicom za wkład pracy w tę piękną lekcję polskiej historii.