KAPLICZKI

Kapliczki jako element tradycji ludowej

W dniu 17 lutego 2012 roku odbyła się prezentacja projektu pt. "Kapliczki jako element tradycji ludowej" w wykonaniu uczennic kl. III d - Karoliny Boguty, Niny Pierzchalskiej oraz Barbary Szwed. Koordynatorem projektu była Pani Celina Małek.
      Kapliczki czy przydrożne krzyże mijamy codziennie. Rzadko kiedy zastanawiamy się dlaczego i po co powstały? Jaka potrzeba zrodziła myśl, jaka myśl zrodziła dzieło. Okazuje się, że chociaż czasy się zmieniają, my niekoniecznie, nadal potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, opieki. Gwarantem tego jest wiara, w tradycji ludowej ? prosta i wdzięczna. Czego wyrazem są chociażby Kapliczki jako dziękczynienie czy prośba - "Serce Jezusa nie opuszczaj nas."
      Celem projektu było ukazać jak dalece ten element szeroko rozumianej kultury ludowej tkwi w nas po dziś dzień. Nie wyobrażamy sobie przecież żeby kapliczki i krzyże przydrożne zniknęły z naszego krajobrazu - one są częścią tego, skąd nasz ród!       Koordynatorem i realizotorki projektu