KIERMASZ

Kiermasz Wielkanocny

W listopadzie 2011 rodzina jednej z uczennic naszej szkoły straciła dom w wyniku pożaru. Uczniowie klasy I a do której uczęszcza dziewczynka bardzo chcieli zaangażować się w pomoc dla swojej koleżanki i jej rodziny. Wśród wielu pomysłów zrodziła się idea przygotowania loterii na Kiermasz Wielkanocny organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z okazji Świąt Wielkanocnych. Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów. Po dokładnych przemyśleniach uczniowie rozpoczęli działania związane z przygotowaniem się do Kiermaszu.
      W ramach Kiermaszu Wielkanocnego organizowanego w GOKSiR w dniu 25.03.2012 Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej wystawiło swoje stoisko. Dochód został w całości przeznaczony na rzecz rodziny Sylwii. Atrakcje promowały przygotowane przez uczniów plakaty rozwieszone w szkole i na terenie miejscowości oraz ulotki informacyjne również opracowane i rozdawane przez klasę I a.

W ramach stoiska zaproponowaliśmy:
- grę opartą na zasadach loterii "Łap okazję":
- stoisko z dekoracjami wielkanocnymi (kartki, pisanki, stroiki);
- promocję i sprzedaż wykonanej samodzielnie przez uczniów kl. I a gry komputerowej "Łowcy pisanek", jej prezentacja odbywała się na bieżąco na stoisku oraz na projektorze w sali widowiskowej;
- gofry z wszelakimi pysznymi dodatkami;
- monidło - sylwetka królika wielkanocnego,
Każde z tych przedsięwzięć poprzedzone było ogromnymi przygotowaniami.

Grę "Łowcy pisanek" niemożliwą do wykonania na pierwszy rzut oka udało się zrealizować dzięki uporowi kilku uczniów. Wspierali ich w tym przedsięwzięciu rodzice, którzy sponsorowali wszystko, co potrzebne oraz służyli radą merytoryczną.
      Loteria "Łap okazję" to efekt szkolnej zbiórki najróżniejszych fantów: rzeczy niezniszczonych, ale już w domach niepotrzebnych. Ofiarność niektórych była naprawdę niezwykła: zebraliśmy (wraz z wypiekami rodziców i nauczycieli) 206 fantów!
      Stroiki, pisanki, kartki wykonywali i przekazywali nam nieodpłatnie uczniowie, nauczyciele, rodzice. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła. Przy okazji ujawniły się prawdziwe talenty plastyczne i artystyczne! W klasie I a odbyły się dwugodzinne warsztaty z zakresu wykonywania kartek świątecznych różnymi technikami, także techniką haftu matematycznego, prowadzone przez rodziców. Przygotowywaniem i sprzedażą gofrów zajęła się w całości klasa II c wraz z wychowawczynią. Kolejki po wyśmienite ciastka były tak duże, że mimo pracy na kilka gofrownic i całego sztabu kucharek nie sposób było nadążyć ze smażeniem! Takiego powodzenia nikt się nie spodziewał!
      Efekt ogromnej pracy całego zespołu ludzi to spora kwota pieniężna! Ale nie tylko to się liczy. Ważniejsze okazały się: niepowtarzalna solidarność i zaangażowanie całej społeczności szkolnej, integracja klas I a, II c, ciężka praca, która daje satysfakcję z pomocy innemu człowiekowi, nauka bezinteresowności - nikt z pracujących czy ofiarowujących coś nie zapytał o punkty z zachowania, wreszcie podziękowanie, które usłyszeliśmy z ust wzruszonej rodziny na zakończenie kiermaszu.
      I dlatego było warto.