MOBILNA NAUKA

POKAZY Z CHEMII, FIZYKI I BIOTECHNOLOGII

MOBILNA NAUKA - to projekt nieformalnej grupy "Inicjatorzy" powstałej z inicjatywy wolontariuszy programu "Projektor - wolontariat studencki".
W ramach tego programu realizowane są zajęcia mające na celu wprowadzenie nowych metod rozwijania wiedzy i umiejętności. Tematem przewodnim projektu "Mobilna nauka" są nauki przyrodnicze (chemia i fizyka). W dniu 17 marca 2012 r. w naszym gimnazjum odbyły się takie zajęcia. Miały one formę warsztatów, w czasie których uczniowie różnych poziomów klas ( a trzeba przyznać, iż byli bardzo liczni) mogli samodzielnie wykonać wiele interesujących eksperymentów lub też asystować przy ich realizacji. Uczniowie podzieleni uprzednio na 3 grupy uczestniczyli kolejno w pokazach z: chemii, fizyki oraz biotechnologii, prowadzonych przez różnych wolontariuszy w oddzielnych salach lekcyjnych. Podczas warsztatów z fizyki sprawdzali np. działanie zasad Newtona w praktyce ( przeciąganie sznura w układzie zamkniętym ), co wyzwoliło mnóstwo śmiechu i humoru, a dodatkowo pozwoliło na krótką powtórkę materiału. Ponadto mogli "wypróbować" siłę swojego głosu i zbadać natężenie fali dźwiękowej. Najciekawszym punktem tych pokazów było ładowanie ciał przez indukcję oraz dotyk, co wszystkich uczestników "naelektryzowało" pozytywnie i całkowicie rozładowało wszelkie napięcia.
      Warsztaty z biotechnologii pozwoliły poznać metodę wyizolowania, a następnie badania DNA, pochodzącego z żywej rośliny ( pomidora ) oraz rozwiązywaniu zagadek iście kryminalnych, zaś dla zwycięzców przewidziano słodkie nagrody. Te warsztaty wymagały dużej koncentracji, dokładności oraz umiejętności obserwacji. Podczas warsztatów z chemii kilkoro uczniów asystowało osobiście przy wykonywanych doświadczeniach. Były to między innymi: burza w zlewce, wytwarzanie kosmicznej piany, sztuczna krew, wulkan, wywoływanie chemicznego ducha, kamień filozoficzny oraz wytwarzanie ognia bez zapałek. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem śledzili wyniki przeprowadzanych eksperymentów, które każdorazowo obfitowały we wspaniałe efekty wizualne: świetlne, czy kolorystyczne. Ponadto podczas doświadczeń uczniowie mieli okazję powtórzyć pewne ważne elementy materiału z chemii. Wszystkie warsztaty były niezwykle ciekawe i kładły nacisk przede wszystkim na aktywność uczniów. To była niezwykła, mobilna nauka!