POKAZY

OBIEŻYŚWIAT

W dniu 15 listopada 2011 roku progi naszej szkoły zaszczycił wyjątkowy gość - pan Jacek Stec ( obieżyświat ). Ten 32 - letni mieszkaniec Krebsówki koło Niedrzwicy Dużej wraz ze swoim kolegą Marcinem zajmuje się podróżami po różnych państwach świata i zwiedza fascynujące miejsca.
Do obejrzenia został mu już tylko jeden cud świata i w tym celu w bliskiej przyszłości zamierza wyruszyć do Meksyku.
Dotychczas odwiedził wiele czarujących, zaskakujących, a czasem może niebezpiecznych miejsc na świecie, o czym starał się wszystkim opowiedzieć, posługując się zgromadzonymi zdjęciami oraz filmami z tych podróży.       Zwiedził między innymi takie miejsca jak: Rosja, Syberia, Mongolia, Tajlandia, Malezja, Chiny, Singapour, Nepal, wyspy Langkawi, Indie i inne.
Moskwę zapamiętał jako siedlisko wielkiego przepychu, bogactwa i tysięcy ekskluzywnych samochodów, których zaledwie połowę można zobaczyć na terenie całych Niemiec.
Mongolia, w której wyznaje się buddyzm słynie z nietypowych, nieznanych nam potraw oraz ogromnej liczby koni. Chiny określił jako ogromny "plac budowy", słynący z potężnych szklanych i metalowych konstrukcji, wieżowców, super nowoczesnych pociągów, pięknych dworców autobusowych. Na szczególną uwagę zasługuje opera narodowa w Pekinie, zaś mur chiński jest jedyną konstrukcją wzniesioną przez człowieka, którą widać z kosmosu. Przeciętna wioska chińska liczy 5 mln mieszkańców. W Chinach można kupić dosłownie wszystko, ale chcąc poruszać się autobusami, czy pociągami należy kupić bilety z bardzo dużym wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku podróż odbywa się w nadzwyczaj niekomfortowych warunkach.
W Chinach znajdziemy bardzo dużo Świątyń i cudowne morze pełne piasku ( stąd żółte ). Chińczycy są ludźmi radosnymi , często śpiewają i tańczą.
W Tajlandii natomiast naszą uwagę zwrócą tzw. tuk - tuki, czyli pojazdy, służące do przemieszczania się po mieście. Ponadto cudowna ornamentyka budynków, ogromne Fish SPA oraz wielkie pola ryżowe. W Malezji ujrzymy przepiękne budowle w nowych i starszych stylach i zaskoczy nas intensywne życie, które toczy się na ulicach. Wyspy Langkawi na Oceanie Indyjskim przyciągają mnóstwem cudownych wodospadów, drzew kokosowych i najpiękniejszych na świecie zachodów słońca.
Singapour jest stolicą azjatyckiej finansjery; jest tu bardzo wiele zakazów, m.i.n. i zakaz palenia, żucia gumy, jedzenia w metrze i zakaz posiadania narkotyków, za co grozi kara śmierci. W Indiach jest bardzo brudno; ludzie nie zachowują podstawowych zasad higieny i nikomu nie przeszkadzają rozrzucone śmiecie, ani ciała zmarłych wrzucane do wody, a nie grzebane w ziemi. Ludzie są podzieleni na tzw. kasty to znaczy, że człowiek rodzący się w biedniejszej rodzinie właściwie nie ma szansy na dostatnie życie w przyszłości. Wszystkie wspomnienia z podróży były niezwykle ciekawe i słuchaliśmy ich z zapartym tchem, chwytając każdy szczegół. Pan Jacek obiecał, że postara się częściej z nami spotykać.

Szkoła w prezencie otrzymała od niego piękną książkę o najpiękniejszych miejscach świata.