POKAZY

POKAZY HISTORYCZNE Z ANTYKU

6 X odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście - starożytny trybun ludowy ubrany w odpowiednią togę oraz zaopatrzony w segmentową zbroję i miecz legionista rzymski.
W rzeczywistości byli to przedstawiciele Grupy Artystycznej "Rekonstructo", którzy zawitali do nas z programem pt. "Rzymskie imperium i tradycje antyku".       Zaraz na wstępie wywołali spore zaciekawienie naszej młodzieży nie tylko swoim wyglądem, lecz również rekwizytami które przywieźli - mieczami, oszczepami, włócznią, tarczami do obrony przed wrogiem. Największą sensację wywołał jednak pręgierz do którego po krótkim procesie z udziałem ludu rzymskiego (publiczności) został przytwierdzony jeden z ochotników. Na całe szczęście publiczność zgodziła się uwolnić nieszczęśnika od tej haniebnej kary.
      Pokaz ubarwiany był nie tylko rekwizytami z epoki Juliusza Cezara, lecz również wykładem dotyczącym najistotniejszych wydarzeń i zagadnień z historii Starożytnego Rzymu - począwszy od genezy Rzymu, poprzez podboje, strukturę społeczną, kulturę, osiągnięcia, na barbarzyńcach, a więc przyczynie upadku tego imperium kończąc.       Uczniowie - ochotnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej kondycji fizycznej w trakcie pojedynku między Barbarzyńcami a legionistą. Wyposażeni w hełmy rzymskie oraz krótkie drewniane miecze, mogli wykazać skuteczność działania typowego rzymskiego szyku bojowego - "żółwia". Głównym celem pokazów było bowiem ukazanie ekwipunku i uzbrojenia legionisty rzymskiego z I w. n.e., a na tym tle uświadomienie młodzieży, że historia może być atrakcyjnym i fascynującym przedmiotem, dostarczającym wielu wrażeń, o czym przekonali się uczestnicy tego niecodziennego pokazu.
Magdalena Kosidło