WYBORY

Święto Niepodległości

10 listopada 2011 r. po raz kolejny obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. W tym roku wypadała już 93 rocznica tego tak ogromnie ważnego dla naszej Ojczyzny wydarzenia. Jak ważne było to wydarzenie wiedzą o tym także nasi uczniowie, którzy w tym dniu zamanifestowali swoją przynależność narodową poprzez noszenie biało - czerwonych kotylionów lub kokardek w barwach narodowych.
      Obchody rozpoczęły się uroczystą akademią patriotyczną przygotowaną pod kierunkiem pani Celiny Małek, w której wzięli udział uczniowie klas I b, I c oraz II a i II b. Narracja, okolicznościowe wiersze o tematyce patriotycznej, a przede wszystkim wzruszające i głęboko zapadające w pamięć wykonanie utworów Lecha Makowieckiego ,,Honor i gniew" oraz ,,Quo vadis Poloniae" przez uczniów klasy II a - Martynę Wojtowicz oraz Damiana Antonia, wywołało wśród uczniów szereg refleksji i zadumy nad przeszłością oraz przyszłością Ojczyzny. Dopełnieniem tekstu mówionego i śpiewanego była prezentacja multimedialna obrazująca smutne losy żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny.
Z pewnością prezentacja ta wywołała wiele bardzo pozytywnych emocji wśród zaintrygowanej społeczności szkolnej.       Patriotyczny nastrój wywołany tą akademią utrzymywał się również podczas VIII Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, w czasie którego wszystkie klasy gimnazjum prezentowały przygotowane przez siebie utwory patriotyczne. Konkurs, który został przeprowadzony pod kierunkiem pani Magdaleny Kosidło, na trwale wpisał się już w kalendarz uroczystości szkolnych.
      W konkursie oceniano m. in. znajomość tekstu, zgodność wykonania z linią melodyczną utworu, sposób prezentacji - wykorzystanie rekwizytów i instrumentów muzycznych.
Klasowe wystąpienia oceniało jury w składzie:
- pani Dyrektor Justyna Polaczek,
- pani Monika Wiechnik,
- pani Małgorzata Joanna Kuna,
- reprezentant społeczności uczniowskiej - Jarosław Wnuk z klasy IIa.
Wyniki obrad jury są następujące:
I miejsce - klasa II a w utworze ,,Rozkwitały pąki białych róż", 20,7 pkt.
II miejsce - klasa III d w utworze ,,Serce w plecaku", 18,2 pkt.
III miejsce - klasa II b w utworze ,,Marsz I Brygady", 17,25 pkt.

Jury przyznało ponadto wyróżnienie klasie III a za wykonanie utworu ,,Jak to na wojence ładnie".

Wyniki pozostałych klas:
Klasa I a - ,,Przybyli ułani pod okienko" - 16 pkt.,
Klasa I b - ,,Jedzie na kasztance" - 14,7 pkt.,
Klasa I c - ,,Maszerują strzelcy" - 14,25 pkt.,
Klasa II c - ,,Wojenko, wojenko" oraz klasa IIIc - ,,O mój rozmarynie" - 13, 75 pkt.,
Klasa III b - ,,Kadrówka" - 11,5 pkt.

Tegoroczny konkurs na pewno zapadnie w pamięć z uwagi na wysoki poziom artystyczny zaprezentowanych utworów, a zwłaszcza za bardzo pomysłową i nowoczesną inscenizację tekstów piosenek w wykonaniu klasy I a i III d.

Magdalena Kosidło