MENU
MŁODZIEŻ I FILANTROPIA
ROK SZKOŁY W RUCHU
ALEJA GWIAZD


PROGRAM WYCHOWAWCZY

Korona Polskiego Wychowania
WYDARZENIA ARCHIWUM
OSIĄGNIĘCIA i AKCJE


20 IV 2011r. Tytuł Szkoły
Odkrywców Talentów


Polsko-Ukraińska GrywalizacjaEDUKACJA
KALENDARZ
WYBORY

Głosowaliśmy już po raz czwarty!

      Tradycją naszej szkoły stało się przeprowadzanie symulacji wyborów w ramach edukacji obywatelskiej. Były już w szkole wybory do Parlamentu Europejskiego, prezydenckie, teraz przyszedł czas na wybory do polskiego parlamentu, realizowane w formie projektu edukacyjnego "Młodzi głosują", koordynowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
      Młodzież jak zawsze nie zawiodła i ochoczo włączyła się w przygotowania wyborcze. Powołana w tym celu specjalna - Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie:
Przewodnicząca - Paulina Gołaś,
Wice przewodniczący - Michał Sidor,
Sekretarz - Martyna Zieleniak
Członkowie - Aleksandra Wałachowska
- Paulina Ufnal
- Martyna Wójtowicz

przygotowała kolorowe hasła zachęcające do udziału w wyborach, które zostały wyeksponowane na ścianach korytarza szkolnego.
      Elementem kampanii informacyjnej o tegorocznych wyborach były również kolorowe i treściwe ulotki rozdane wszystkim uczniom, informujące o uprawnieniach polskiego parlamentu oraz instruujące jak należy zachowywać się lokalu wyborczym podczas głosowania.
w gimnazjach i szkołach podstawowych wobec uczniów nieposiadających prawa wybierania, gdyż głosowanie na konkretnych kandydatów przez nich może nosić znamiona agitacji. Z tego względu nasi uczniowie mogli głosować na kartach oznaczonych nazwami komitetów wyborczych poszczególnych partii bez imion i nazwisk kandydatów oraz prowadzić kampanię pro frekwencyjną, zachęcającą do udziału w wyborach.
      Tegorocznym hitem okazał się skecz kabaretowo - wyborczy przygotowany przez Michała Sidora, Aleksandrę Wałachowską, Natalię Tkaczyk, Jolantę Wróbel oraz Justynę Łajca. W skeczu główną rolę odgrywała "oporna" na politykę babcia, którą do pójścia na wybory próbowały zachęcić wnuczki oraz niezawodny TURBO DYMO GIRL. Skecz zaprezentowany na forum szkoły wywołał spore brawa, tym bardziej, że odgrywany był przez prawdziwych debiutantów.
      W dzień wyborów pojawiło się na korytarzu szkolnym monidło przygotowane przez uzdolnione artystycznie uczennice IIId, przedstawiające Simpsona - przeciętnego 14/15 latka wrzucającego swój głos do urny wyborczej. Wielu uczniów chętnie uwieczniło swoją podobiznę na tle tej sympatycznej postaci.
      Wybory, które odbyły się 29 IX w przygotowanym na tą okazję lokalu wyborczym w sali nr 1, zostały przeprowadzone pod czujnym okiem Komisji Wyborczej dość sprawnie
i bez większych zakłóceń. Najszybciej poradzili sobie z oddaniem głosów uczniowie starszych klas ? nauczeni doświadczeniem nie mieli problemów z odnalezieniem swojego nazwiska na liście wyborców i zagłosowaniem. Debiutujący w roli wyborców uczniowie pierwszych klas, jednocześnie ze sporą obawą, ale i dumą wrzucali po raz pierwszy wypełnione karty do głosowania do urny wyborczej. Podsumowując tegoroczną - krótką ale bardzo owocną akcję "Młodzi głosują" w naszej szkole, wypada stwierdzić, że kampania pro frekwencyjna przyniosła spodziewane efekty - zagłosowało 83 % uprawnionych do głosowania, a sami uczniowie z każdym rokiem coraz bardziej nabierają przekonania, że głos każdego się liczy.
Oficjalne wyniki wyborów w naszej szkole 10 X


Magdalena Kosidło

Wszystkie prawa zastrzeżone
Opracowanie i skład witryny - Jan Flis email janf@gimnazjumniedrzwica.pl
Redaktorzy: Justyna Polaczek, Jan Flis, Magdalena Kosidło, Uczniowie
Zdjęcia - Justyna Polaczek, Jarosław Zaborski, Jan Flis, uczniowie,
Korekta - Małgorzata Kuna