ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Święto odzyskania niepodległości

Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszej szkole 10 listopada bieżącego roku odbyły się uroczystości związane z obchodami 91 już Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tak radosnego dla Polaków święta rozpoczęły się okolicznościową akademią przygotowaną przez klasę Ia, a pod kierunkiem pani Magdaleny Kosidło. Uczniowie poprzez wiersze i narrację przypomnieli społeczności szkolnej drogę, jaką przeszła nasza zniewolona ojczyzna, by po 123 latach niewoli być w stanie wyrwać się z jarzma zaborców.
Całości uroczystości dopełniły pieśni patriotyczne i legionowe zaprezentowane przez chór szkolny pod kierunkiem pani Danuty Kołtyś.
    Następnie odbył się po raz szósty Miedzyklasowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej.
Wieloletnie doświadczenia w organizowaniu tego typu konkursu wymusiły na organizatorach dokonania pewnych zmian w jego formie. Tym razem postawiono nie na ilość, lecz na jakość. W konkursie mogły więc wziąć udzieł przygotowane reprezentacje poszczególnych klas. Okazało się, że ta forma prezentacji przypadła uczniom do gustu, o czym świadczył wysoki poziom zaśpiewanych piosenek.
    W konkursie, w którym oceniano znajomość m.in. tekstu, spsób prezentacji (w tym zastosowanie rekwizytów) oraz zgodność wykonania z linią melodyjną utworu uwidoczniły się niejednokrotnie duże pokłady nieodkrytego telentu muzycznego naszych uczniów.

Klasowe wystąpienia oceniało jury w następującym składzie:
-pani dyrektor Jutyna Polaczek
-pani Dorota Rusek
-pani Magdalena Kosidło
-reprezentant społecznośći uczniowskiej - Karol Antoń - uczeń klasy IIc.

Po zacietej rywalizacji, w której uczniowie prześcigali się w zaprezentowaniu danego utworu w jak najbardziej oryginalnym i niepowtarzalnym wykonianiu, jury ogłosiła następujące wyniki:

I miejsce klasa IIIc za teatralne i z wielkim poczuciem humoru wykonianie utworu "Przybyli ułani pod okienko" - 65 pkt,

II miejsce klasa IIc z utworem "Wojenko, wojenko" - 61 pkt.

III miejsce klasa Ia za utwór "Hej, Hej ułani" - 58 pkt.

Jury również postanowiło przyznać wyróżnienie dla uczennicy klasy Ic - Marty Mazurek, za solowe wykonianie piosenki "Dalej bracia do bułata"

Wyniki pozostałych klas są następujące:

-klasa Ib ("Rozkwitały pąki białych róż") - 55 pkt
-klasa Id ("Piechota") - 55 pkt
-klasa IId ("Hej, strzelcy") - 54 pkt
-klasa IIIa ("O mój rozmarynie") - 53 pkt
-klasa Ic ("Dalej bracia do bułata") - 49 pkt
-klasa IIa ("Kadrówka") - 39 pkt
-klasa IIb ("Jedzie, jedzie na kasztance...") - 34 pkt
-klasa IIIb ("Jak to na wojence ładnie") - 22 pkt

Kilka lat organizowania tego konkursu pokazało, że uczniowie naszego gimnazjum znają bardzo dobrze repertuar piosenek patriotycznych i legionowych, a sam konkurs jest okazją do bardzo radosnego świętowania jakże ważnej dla Polaków rocznicy.

Opracowała - Magdalena Kosidło