ZADUSZKI POETYCKIE

Zaduszki poetyckie

"Życie...?
To tylko jedna chwila..."

2 listopada - data, która każdemu z nas pozwala na zadumę i refleksję, na krótki przystanek w zabieganym codziennym życiu. To szczególny dzień pamięci o tych, którzy odeszli, lecz nadal pozostają w naszych sercach. Oprócz wspomnienia możemy ofiarować zmarłym zapalony znicz, piękne chryzantemy, a przede wszystkim modlitwę.
    Zgodnie z tradycją nasi uczniowie przygotowali z tej okazji montaż słowno - muzyczny. Narrator przybliżył historię zaduszek na przestrzenie wieków, aż po współczesność. W nastrój wyciszenia wprowadziły wiersze deklamowane przez recytatorów oraz utwory muzyczne, wykonane przez solistkę Karolinę Masierak. Całość dopełniła wymowna i pełna symboli dekoracja. Odpowiednia atmosfera skupienia została wytworzona nie tylko przez występujących uczniów, ale także dzieki pozostałym gimnazjalistom, którzy wykazali się dojrzałą postawą w tym wyjątkowym dniu.
    Główne przesłanie tego montażu to nie rozpacz i smutek, ale głeboka wiara i nadzieja. Śmierć jest nieuchronna, każde istnienie kończy się odejściem na zawsze. Pamiętajmy jednak, zwłaszcza w trudnych chwilach, że nie ma nic piękniejszego niż życie.

Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam..."

Opracowała - Małgorzata Kuna