WYCIECZKA ROWEROWA NA ROZTOCZE

Wycieczka rowerowa po Roztoczu
26-28 maja 2009 r.

Na 4-dniową wycieczkę zdecydowało się 21 osób z klas trzecich. Rowery załadowane do busa "pojechały" już w niedzielę po południu. Natomiast w poniedziałek rano na 7.00 stawili się uczestnicy wycieczki. Wielkie torby i walizy skłaniały obserwatorów do zastanowienia: Czy to jest na pewno wyjazd na wycieczkę rowerową?
Udało się jednak zapakować wszystko do busa, zmieścili się w nim też wycieczkowicze i rozpoczęła sie przygoda. Słońce i ciepło jak na zamówienie (postarali się o to wybierzmowani trzecioklasiści), do tego doskonałe nastroje, czyli to co niezbędne, aby wycieczka była udana.
    Miejsce docelowe - Krasnobród, w którym znajdowały się nasze kwatery. O mieście słów kilka: Krasnobród ("krasny" - piękny, malowniczy,"bród" - dogodna przeprawa przez rzekę), miasto w dolinie rzeki Wieprz założone w XVI w., ma status uzdrowiska; warto zobaczyć w nim barokowy kościół wzniesiony dzięki staraniom Marysieńki Sobieskiej oraz drewnianą kapliczkę "na wodzie" i kapliczkę p.w. Św. Rocha. Obie ufundowała Marysieńka. Jest tu wiele innychy miejsc godnych uwagi, o czym można przekonać się osobiście, odwiedzając tę malowniczo położoną miejscowość.
Stąd wyjeżdżaliśmy codziennie rano na szlaki rowerowe. Zobaczyliśmy "szumy" na Tanwi, zwiedziliśmy Susiec. W Guciowie oglądaliśmy znaleziska archeologiczne oraz dawne przedmioty i sprzęty. W zagrodzie jest też stylowa karczma, w której serwują m. in. zupę z pokrzyw. W wiosce Szur można obejrzeć drewnianą kapliczkę - miniaturę góralskiego kościoła z kopią ołtarza głównego z kościoła w Krasnobrodzie. Kapliczka przymocowana jest do przydrożnej, potężnej sosny, która jest pomnikiem przyrody.
Do Obroczy wybraliśmy się na spływ kajakowy po rzece Wieprz. Dopłynęliśmy do zalewu w Rudce. Wszystkim tak się kajaki spodobały, że postanowili popłynąć jeszcze następnego dnia. Drugi etap zaczął się od zalewu w Rudce a skończył w miejscowości Żurawnica.

Cztery dni wycieczki minęły bardzo szybko. Na pewno pozostaną w pamięci atrakcje i przygody, które zdarzały się na szlakach. Różne przeszkody udało się pokonać dzięki wzajemnej życzliwości wycieczkowiczów pomagających sobie w każdej sytuacji.

Roztocze to piękna kraina, warto ją odwiedzać. Przekonuje też o tym autor przewodnika "Roztocze" W. Wójcikowski.
"Roztoczańskie pagóry, żywiczny zapach lasów, malownicze doliny rzek z kaskadami wodospadów. Nigdzie w Europie, poza tym zakątkiem, nie znajdziesz jodeł bardziej strzelistych (...). Rzadko też zdołacie natrafić na takie bogactwo i rozmaitość roślinności. Przy tym wszystkim czeka Was tu dostojne piękno i zaskakująca różnorodność roztoczańskich krajobrazów, cisza i spokój, których tak łaknie człowiek we współczesnym świecie, żywiczne czyste powietrze, wartościowe zabytki i bogata w wydarzenia historia".

Opracowała - A F