KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Konkurs pieśni patriotycznej

Do historii przeszedł już IV Międzyklasowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który miał miejsce 10 listopada 2007 roku.
Konkurs został tradycyjnie poprzedzony akademią patriotyczną. Tym razem była to inscenizacja teatralna pod znamiennym tytułem "Magiczna godzina", oparta częściowo na fragmentach III księgi "Dziadów" Adama Mickiewicza. W inscenizacji wzięła udział spora grupa uczniów klasy III b, która miała okazję zaprezentować w pełnej gali swoje talenty aktorskie. Młodych aktorów przygotowywały panie: Magdalena Kosidło oraz Celina Małek. Oprawę muzyczną tradycyjnie już zapewniał chór szkolny oraz zespół wokalno-instrumentalny pod kierownictwem Danuty Kołtyś.
    Poziom konkursu był dosyć zróżnicowany. Najlepiej wypadły klasy trzecie i drugie, nieco gorzej, zapewne bardzo stremowane swym pierwszym występem, klasy pierwsze.
W konkursie nie brakowało nowatorskich rozwiązań, dotyczących zwłaszcza aranżacji pieśni oraz zastosowania ciekawych, bardzo patriotycznych rekwizytów.
    Na szczególną uwagę i pochwałę zasługuje klasa III c, która zaprezentowała bardzo trudną i wymagającą dużego przygotowania i skupienia pieśń pt. "Rota Piłsudczyków". Wykonanie utworu właśnie przez tę klasę, zostało najwyżej ocenione przez jury, w składzie: pani dyrektor Justyna Polaczek, Danuta Kołtyś, Beata Przydatek oraz ksiądz Wiesław Szachun. Należy podkreślić wzorową i godną młodego Polaka i obywatela postawę uczniów wspomnianej klasy podczas wykonywania tak podniosłego i bardzo wiele znaczącego w dziejach Polski utworu. Kolejna klasa, a właściwie klasy, które zostały premiowane drugimi miejscami to klasy II a i II b. Uczniowie obydwu klas nie tylko bardzo poprawnie i energicznie zaprezentowali swoje utwory, lecz również zastosowali ciekawe rekwizyty (flagi narodowe, żywe kwiaty).
    Ostatnie III- miejsce zdobyła klasa II c, wykonując również bardzo poważny utwór: "Marsz Pierwszej Brygady".
Z powodu wyrównanego poziomu konkursu jury postanowiło przyznać ponadto dwa wyróżnienia: klasie III a za nowoczesne wykonanie utworu "Hej, hej, ułani" oraz klasie III d za "teatralną" wersję pieśni "Przybyli ułani pod okienko".
Tegoroczny konkurs przeszedł do historii. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy uczniowie godnie i z szacunkiem należnym naszym żołnierzom, pierwotnym wykonawcom tych pieśni, zaprezentują wybrane utwory. Wszystkim klasom dziękuję i zapraszam za rok.

I miejsce: klasa III c ("Rota Piłsudczyków" 17 p.),
II miejsce: klasa II a ( "Dalej bracia do bułata" - 16 p.),
klasa II b ("Jak długo w sercach naszych" - 16 p.)
III miejsce: klasa II c ("Marsz Pierwszej Brygady" - 15 p.),
wyróżnienia: klasa III a: "Hej, hej, ułani"(13 p.),
klasa III d :"Przybyli ułani pod okienko"(14 p),

Pozostałe klasy zdobyły następującą liczbę punktów:
Ia ("Pierwsza kadrowa" - 13 p),
I b ("Jak to na wojence ładnie" - 13 p),
I c ("O mój rozmarynie" - 13 p.)
II d ("Piechota" - 12 p)
III b ("Wojenko, wojenko" - 12 p.)

Opracowała - Magdalena Kosidło