DE

Dziesiąty, jubileuszowy Dzień Europejski
w Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej

W naszej szkole już od dziesięciu lat podróżujemy po świecie, błyskawicznie przekraczamy granice wielu państw. Smakujemy kolory, zapachy. Poznajemy obyczaje, tradycje. Poszukujemy tego, co nas łączy. A tak naprawdę szczególnie w tym dniu chcemy być razem i wspólnie oddać się zabawie. Świętowanie poprzedzone jest wielkimi przygotowaniami. Ten czas to edukacja i integracja, bo przecież efekty wspólnej pracy cieszą najbardziej.
       A gdzie nas powiodło 1 czerwca w tym roku? Otóż w Grecji uczestniczyliśmy w naradzie bogów olimpijskich, którzy rozstrzygali poważny problem - dać ludziom ogień czy nie dać? Włochy otworzyły przed nami ogromne muzeum, przy czym eksponaty tak jakby ożyły. Myślę, że stało się tak dzięki występowi sztandarowego włoskiego duetu Albano i Rominy Power. Taneczne rytmy powiodły nas aż na Madagaskar, gdzie z królem Julianem "wyginaliśmy śmiało ciało". Gorąco było również w Meksyku i to nie tylko z powodu tamtejszego klimatu. Ostre, gitarowe brzmienie i energetyczny taniec poruszyły każdego. Dzięki temu, że mur graniczny jeszcze nie powstał, przenieśliśmy się z Meksyku do USA. Tam urzekła nas historia starego kowboja, który zdobywając Dziki Zachód, nie raz otarł się o śmierć. Targani emocjami, postanowiliśmy powrócić na stary kontynent, usiąść spokojnie w paryskiej kafejce i popatrzeć na dostojną katedrę Notre Dame. Owszem, cień budowli ostudził nasze ciała, ale spokojnie wcale nie było. Dlaczego? Otóż Dzwonnik Quasimodo postanowił poszukać żony. I znów zrobiło się gorąco. Tak bardzo, że nawet rozjuszony byk z hiszpańskiej corridy nie zrobił na nas wrażenia. W finale naszej podróży przechwyciła nas rosyjska mafia, ale interwencja samego Putina szczęśliwie zakończyła ten incydent.
       I jeszcze wielkie podziękowania dla Bartka i Damiana - naszych przewodników, dzięki którym odkryliśmy nowe miejsca, poznaliśmy ciekawe historie. I to by było na tyle. Być może za rok znowu spotkamy się na podróżnym szlaku...
Celina Małek

Pokaz slajdów