AKCJA ŻONKIL

Akcja "Żonkile"

Już po raz piąty w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizowało ogólnopolską akcję społeczno - edukacyjną "Żonkile". Uczniowie naszego gimnazjum również zaangażowali się w to przedsięwzięcie. W klasach pierwszych i drugich odbyły się zajęcia w oparciu o film "Nie było żadnej nadziei" poświecone tragedii narodu żydowskiego. 19 kwietnia 2017 r. wolontariusze z klasy I a i b oraz II b przeprowadzili działania informacyjne wśród lokalnej społeczności. Wcześniej zostali przeszkoleni, a także samodzielnie wykonali gazetkę okolicznościową oraz żółte papierowe żonkile - symbol akcji. Tymi kwiatami, w geście pamięci o tych, którzy zginęli w walce o godność, byli obdarowywani mieszkańcy naszej miejscowości. Dlaczego żonkile? Nawiązują one do tradycji Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Celem akcji jest nie tylko przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, ale również budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. Działania gimnazjalistów przebiegały pod opieką pań Moniki Wiechnik, Celiny Małek oraz Moniki Maciejki.