OPŁATEK W SZKOLE

Spotkanie opłatkowe w szkole

"Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę - jest Boże Narodzenie (...). Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie - tymi słowami rozpoczęliśmy spotkanie opłatkowe dla całej społeczności gimnazjalnej. Tym razem młodzież z koła teatralno-recytatorskiego zdecydowała, że atmosferę istoty Narodzenia Pana przedstawi nie za pomocą "Jasełek" (jak miało to miejsce w ubiegłym roku), a refleksyjnego montażu słowno-muzycznego.
    Scenariusz pt. "Potrzebuję człowieka", to próba nakreślenia problemów społecznych ludzi, a przede wszystkim ich poczucia samotności. Sąsiadka - staruszka, 17 - latka ciąży, Paweł z Domu Dziecka, chłopak leżący długo w szpitalu, czy Aneta - złodziejka z "dobrego domu" to postacie, które mają pokazać odbiorcy konkretnych potrzebujących z najbliższego otoczenia. To dla nich przecież owo puste miejsce przy wigilijnym stole. Ale czy wyciągnięte dłonie aktorów oznaczające niemą prośbę o obecność kogoś bliskiego nie zostaną odepchnięte, zlekceważone?
Czy słowa parafrazujące wypowiedź Chrystusa: "Byłem głodny, a wy nie daliście mi jeść (...). Byłem samotny, odchodziliście, zapatrzeni w siebie" pozostaną w sercu także po Świetach Bożego Narodzenia?
    Wspaniała oprawa wokalna i instrumentalna - kolędy w wykonaniu chóru pod kierownictwem p. D. Kołtyś, efektowna dekoracja, malutkie liczne światełka "rozsypane" po podłodze sceny, wykorzystanie płomieni z zapalniczek, wreszcie zimne ognie na wieńczącej spektakl piosence "Jest taki dzień" - oto elementy, które na długo pozostaną w pamieci.

Katarzyna Sochan

Zdjęcia - Aleksandra Flis