Młodzież i Filantropia

Grupa uczniów z Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej podjęła się kolejnego, niemałego wyzwania. „Młodzież i Filantropia. Aktywna młodzież – zaangażowani obywatele” to projekt realizowany z inicjatywy Fundacji dla Polski, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przystąpiły do niego 22 szkoły z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, zaś honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Mazowiecki, Podlaski i Lubelski.

W naszej szkole w realizację projektu zaangażowało się 16 uczniów z klasy I b, II a oraz II b. Wszelkie działania będą wykonywać pod okiem szkolnych koordynatorów:
p. Moniki Maciejki i p. Moniki Wiechnik, które odbyły w tym zakresie odpowiednie szkolenie w siedzibie Fundacji dla Polski w Warszawie.

Cały projekt przebiega w kilku etapach. Pierwsza faza to zajęcia dydaktyczne, podczas których młodzież m.in. poznaje zasady pracy metodą projektu, zdobywa wiedzę na temat organizacji pozarządowych, kształtuje umiejętności z zakresu komunikacji, pracy w grupie czy pozyskiwania i weryfikowania informacji. Bardzo istotnym i ciekawym elementem stanie się nawiązanie współpracy przez grupy projektowe z wybranymi, lokalnymi instytucjami pozarządowymi oraz zapoznanie się z ich działalnością. Młodzież będzie też miała możliwość włączyć się w działania poprzez organizowanie konkretnej pomocy. Następnie każdy zespół uczniów przygotuje prezentację na temat organizacji, z którą współpracował i przedstawi ją na forum szkoły podczas Wielkiego Finału. Grupa projektowa, najwyżej oceniona przez jury, zdobędzie nagrodę finansową i przekaże ją na rzecz wybranej organizacji – bohatera swojej prezentacji. I tu rodzi się pytanie odnośnie wysokości nagrody. Będzie to okrągły tysiąc, z czego połowę zbierze młodzież zaangażowana w projekt, a pozostałą część zapewni organizator.

Pierwsze działania związane z projektem „Młodzież i Filantropia” są już za nami, ale wiele jest jeszcze do zrobienia...

Koordynatorzy projektu