WIECZORNICA

Wieczornica Patriotyczna "Wrócę dla ciebie, synku..."

11 listopada 2016 o godzinie 15.30 po raz trzeci zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców naszej gminy na niezwykłe spotkanie z historią - spektakl "Wrócę dla ciebie, synku...". Tym razem inspiracją do napisania scenariusza stały się wojenne losy polskich zesłańców zebrane w książce Anny Hebrich "Dziewczyny z Syberii". Trzy historie splecione razem w inscenizacji pozwoliły poznać losy Heleny - głównej bohaterki, która przeżyła w nieludzkich warunkach aż sześć lat skazana tylko za to, że czytała polską książkę, jej ukochanego - Stanisława, partyzanta, człowieka marzącego o wolności tak bardzo, że zdecydował się na ucieczkę z "krainy lodu i głodu" wraz z narzeczoną, choć szanse na powrót do kraju wydawały się znikome. To również w drugim planie tragizm losów rodziny Heleny - ojca, który zmuszony do ucieczki z domu nigdy się nie odnalazł, matki samotnie cierpiącej po zabraniu przez sołdatów córki. Wreszcie - a może przede wszystkim - to niemy dramat tysięcy zesłańców: choroby, głód, praca, mróz, okrucieństwo żołnierzy, tęsknota za domem...
       Dzięki naprawdę profesjonalnej grze aktorów - na co dzień przecież uczniów naszego gimnazjum - muzyce sięgającej serc, grze świateł, fragmentom filmów, a zwłaszcza niesamowitym piosenkom w wykonaniu p. Katarzyny Bartnik, nauczycielki chemii, której głos i wrażliwość mieliśmy okazję nie po raz pierwszy podziwiać - przenieśliśmy się w inny świat. Może też doceniliśmy, że to, co mamy, okupione jest męką naszych bliskich, przodków... Może choć przez moment poczuliśmy, że wolność nie jest dana na zawsze... Może łzy wzruszenia, których już nikt na sali nie krył, pozostaną w nas na dłużej, niż tylko przez chwile spektaklu?
Wieczór, w którym czas się zatrzymał, to efekt ciężkiej, wielomiesięcznej pracy wielu osób:

Katarzyna Sochan - scenariusz, reżyseria, dobór muzyki i scenografii
Celina Małek - współreżyseria, kostiumy, współpraca z grupami rekonstrukcyjnymi i konsultacja historyczna
Katarzyna Bartnik - śpiew i aranżacja piosenek

Zesłaniec grający na organce - Bartłomiej Madejczyk

Zesłańcy:
Maciej Sidor
Monika Brzózka (śpiew solowy)
Weronika Socha
Bartłomiej Wojtyła

Obsługa techniczna: Rafał Brzózka, Michał Dziwulski
Montaż zwiastuna, korekta teledysku: Bartłomiej Sochan

Dekoracja sali m.in.: p. Sławomir Sochan, p. Paweł Polaczek, Mateusz Dębiński, Arkadiusz Wójcik, Marcelina Jankowska, Karolina Żarnowska, Daniel Wołoszyn.
Za efektowną charakteryzację naszych aktorów dziękujemy absolwentkom od lat związanym z kołem teatralnym: Agacie Wapińskiej i Oliwii Wachowskiej - dzięki!
      Słowa podziękowania kierujemy także do p. Izabeli Mazurek, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji za użyczenie głosu w pierwszej scenie.
      Serdecznie dziękujemy panu Janowi Wolskiemu za wypożyczenie stroju dla oficera rosyjskiego oraz karabinów dla pozostałych sołdatów.
      Dziękujemy także paniom, które przygotowały słodki poczęstunek: p. Dorocie Rusek, p. Jadwidze Janczarek, p. Magdalenie Konecznej i rodzicom, którzy upiekli ciasta na tę okazję.
      Z wdzięcznością myślimy także o tych, którzy pomogli w demontażu dekoracji i sprzątaniu sali, m.in. p. Monice i Tomaszu Wiechnikach, p. Monice Maciejce.
      Podziękowania składamy również p. Robertowi Bieleckiemu za użyczenie historycznego stołu, a także innym rodzicom zaangażowanym w poszukiwania strojów i rekwizytów.
      Największe podziękowania należą się przede wszystkim niezawodnej publiczności. Dziękujemy za Wasz czas, za wiarę w nasze możliwości i za piękne słowa uznania po obejrzeniu widowiska - to motywuje i daje poczucie sensu tego, co robimy.

Tak długa lista osób zaangażowanych w tę inicjatywę jest chyba dowodem na to, że dobro łączy ludzi.

Katarzyna Sochan