ŚLUBOWANIE

"Nie dla szkoły lecz dla życia się uczymy"
                                              Seneka

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej im. 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty oraz Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest wspólne ślubowanie uczniów klas pierwszych. Tak też stało się i w tym roku szkolnym. Uroczystość odbyła się 13 października. Gimnazjaliści dumnie wkroczyli na salę trzymając za ręce swoich młodszych kolegów. Ten obraz zapisał się w sercach wielu, w szczególności rodziców i dziadków, którzy w tym jakże ważnym dniu, swą obecnością wspierali swoje pociechy. I niejednemu z nich zakręciła się łza w oku na widok własnego dziecka, czy wnuka odświętnie ubranego, ślubującego na sztandar szkoły. Po części oficjalnej przyszedł moment na artystyczną. Najpierw swe talenty zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej. Było przy tym dużo wzruszeń i śmiechu. Każdy z małych artystów był tak naturalnie urokliwy, że serca wszystkich zostały niezaprzeczalnie zdobyte. Następnie przyszedł czas na zaprezentowanie się ich kolegów z gimnazjum. Uczniowie starsi, ale stres przed występem taki sam, a może i większy... Świadomi wkroczenia w nowy etap edukacji, a jednocześnie i życia, młodzież poszukiwała receptur na schwycenie czasu, poznanie człowieka, na przyjaźń, naukę, bycie utalentowanym i na to, aby odnieść sukces. Jednego przepisu, który byłby w pełni właściwy, nie udało się odnaleźć, ale na pewno nie wolno rezygnować z celu "tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu". Warto poznawać ludzi, pomimo tego, że jest to powolna i trudna praca, która, jak twierdzi autor wiersza "Uczę się ciebie człowieku" Jerzy Liebert, niejednokrotnie niesie ból w sercu, ale i... radość. Według Francisa Bacona "prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn". Aby je poznać sam talent nie wystarczy, gdyż tak jak twierdzi Stanisław Staszic "talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi, wartość mu wielką nada." Przydadzą się również otwarte umysły, bo jak twierdził Arystoteles "umysły podobnie jak spadochrony funkcjonują prawidłowo, kiedy są otwarte". A co zrobić, aby odnieść sukces? To zależy... Dla każdego "sukces" to indywidualna sprawa. Ale czy będzie to zdobywanie szacunku, uznania, czy po prostu docenianie piękna innych ludzi, to pamiętaj również i to "że są w życiu chwile, których nie można zapomnieć". Mamy nadzieję, że takich chwil wartych zapamiętania w trakcie edukacji w gimnazjum będzie dużo. Będzie dużo radosnych i wzruszających momentów, wśród znajomych, kolegów i przyjaciół. A jednym z nich stanie się uroczystość ślubowania oraz dyskoteka okolicznościowa zorganizowana dla pierwszoklasistów przez starszych kolegów. Wtedy białe koszule i bluzki, uczniowie zamienili na nieco mniej formalne stroje i zajęli parkiet. Na początku trochę nieśmiało, ale później to dopiero się działo... W trakcie znakomitych tańców nikogo nie ominęły otrzęsiny przygotowane przez Radę Samorządu Uczniowskiego. Pierwszaki musiały sprostać przeróżnym trudnym, ale śmiesznym i dosłownie smacznym zadaniom. Od tej pory stali się pełnoprawnymi uczniami. Zabawa była tak wyborna, że aż żal było kończyć.