NARODOWE CZYTANIE

Narodowe Czytanie 2016

Jeszcze nie przebrzmiał pierwszy szkolny dzwonek, a już praca wre! Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2016 organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku tą wyjątkową, czytaną jak Polska długa i szeroka (a nawet dalej - na przykład w Irlandii, Holandii, Szwecji, na Ukrainie) książką było "Qvo vadis" Henryka Sienkiewicza.
      Aby przygotować uroczystość na 02.09.2016, trzeba było zacząć już w wakacje. Młodzież pod opieką p. Małgorzaty Kuny i p. Katarzyny Sochan przygotowała filmik, na którym gimnazjaliści, absolwenci, a nawet uczniowie innych szkół czytają powieść wszech czasów. Szkolne spotkanie z lekturą, poprowadzone z wdziękiem przez Patrycję, Olę i Dominika, poprzedziły informacje o zakresie i celu projektu, jego uczestnikach, odczytano list pana Prezydenta Andrzeja Dudy wystosowany na tę okazję, zaprezentowano filmik pokazujący adaptację utworu, film prezentujący pracę nad wyjątkowym, kolekcjonerskim egzemplarzem "Qvo vadis" - prezentem dla papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży, wreszcie spot promujący czytanie zrealizowany przez spadochroniarzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Gliwicach.
      Jednak naprawdę atmosferę powieści poczuliśmy, gdy rozpoczęli czytanie nauczyciele: nastrojowa muzyka i głosy lektorów, którzy jak najpiękniej starali się odczytać tekst mówiący o męce chrześcijan za nową wiarę. Uczestnicy słuchali w zamyśleniu, poddając refleksji usłyszane, wciąż aktualne słowa o tym, dokąd zmierza świat. Wiele osób czuło wzruszenie, momentami grozę tamtych chwil... I na zakończenie zdjęcia z filmu oraz piosenka w wykonaniu Michała Bajora "Qvo vadis, Domine?"...
      Mamy nadzieję, ze spotkanie stanie się inspiracją do sięgania po wartościową książkę nie tylko raz w roku, ale każdego dnia.