MENU
MŁODZIEŻ I FILANTROPIA
ROK SZKOŁY W RUCHU
ALEJA GWIAZD


PROGRAM WYCHOWAWCZY

Korona Polskiego Wychowania
WYDARZENIA ARCHIWUM
OSIĄGNIĘCIA i AKCJE


20 IV 2011r. Tytuł Szkoły
Odkrywców Talentów


Polsko-Ukraińska GrywalizacjaEDUKACJA
KALENDARZ
ALA

"Chwila, która trwa, może być najlepszą z Twoich chwil!"

      15.06.2016 w gościnnych murach GOKSiR miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Spotkanie, po którym wiele osób wyszło naprawdę poruszonych...
      Uczestnicy koła teatralnego naszego gimnazjum od pewnego czasu nosili się z zamiarem realizacji niezwykłego przedstawienia opowiadającego historię chorej na raka dziewczyny - Ali oraz świetnie zapowiadającego się piłkarza Tomka, który daje się namówić na zażycie dopalaczy. Obydwoje są młodzi i ambitni, jednak los nie jest dla nich łaskawy - szybka śmierć kończy nadzieje dzieci i rodziców. Istotą widowiska jest myśl: nie zabijaj się sam, bo wielu o to życie codziennie walczy!
      I kiedy wreszcie udało się przygotować pod opieką Katarzyny Sochan spektakl według jej autorskiego scenariusza na motywach wiersza ks. Wacława Oszajcy "To jest Ala", kiedy pani Katarzyna Bartnik - nauczycielka i fantastyczna wokalistka przygotowała wraz z uczennicą oprawę muzyczną, powstał pomysł: a może przekazać tę myśl szerszej widowni?
      Nasza pani pedagog Dorota Rusek poruszyła niebo i ziemię: telefony do GOKSiR, OPS, do Komisji Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, do gimnazjów w Niedrzwicy Kościelnej i w Krężnicy, do Urzędu Gminy. I wszędzie spotkała się z życzliwym przyjęciem - inicjatywa zyskała rangę podsumowania kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Sąsiedzkie gimnazja potwierdziły chęć przybycia.
      W trakcie przedstawienia na niejednej twarzy pojawiły się łzy wzruszenia. Mądrość kończącej występ piosenki , tak perfekcyjnie zaśpiewanej, z pewnością została w sercach: "Życie, choć piękne, tak kruche jest / Zrozumiał ten, kto otarł się o śmierć..." Kontynuacją przesłania były słowa i prezentacja przygotowane przez zaproszoną na spotkanie panią terapeutkę leczenia uzależnień Katarzynę Walczewską. Mówiła ona o wartości pozostania sobą, o wyborach, które zawsze mają jakieś konsekwencje, o tym, iż nikt za nas życia nie przeżyje, dlatego warto je cenić i realizować się w tym, czego nie będziemy żałować... I zrobiła to na tyle przekonująco i mocno, że po spotkaniu sami uczniowie podchodzili z prośbą o kolejne spotkanie. Szokujący film na zakończenie niósł jasne przesłanie: nie wiesz, ile masz czasu. Nie zmarnuj go!
      Może czasem po prostu trzeba sobie to uzmysławiać...
Dorota Rusek
Wszystkie prawa zastrzeżone
Opracowanie i skład witryny - Jan Flis email janf@gimnazjumniedrzwica.pl
Redaktorzy: Justyna Polaczek, Jan Flis, Magdalena Kosidło, Uczniowie
Zdjęcia - Justyna Polaczek, Jarosław Zaborski, Jan Flis, uczniowie,
Korekta - Małgorzata Kuna