OPPM

Nasza szkoła na OPPM

Jak większość z Was doskonale wie, w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w kilku projektach realizowanych w ramach różnych programów Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. I tak zrealizowaliśmy projekt, na którym zbieraliśmy pieniążki dla mieszkańca naszej gminy - Tomka Krężołka. W ramach innego kręciliśmy film, inny jeszcze mówi o niskiej emisji i zanieczyszczeniami powietrza. Nasz wysiłek został doceniony i zakwalifikowaliśmy się na wydarzenie organizowane przez Fundację CEO, które odbywa się zawsze pod koniec roku szkolnego, czyli Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych, w skrócie OPPM.
      I nadszedł dzień 14 czerwca - dzień wyjazdu. Szybka pobudka, bo o 5 rano wyjeżdżamy do Warszawy. Za kierownicą pan Tadeusz, który pewnie prowadzi szkolnego busa do celu, czyli na Zamek Królewski (bo to właśnie na Zamku, a dokładnie w Arkadach Kubickiego jest OPPM). Podróż mija szybko, Radek budzi się jakieś 50 km przed Warszawą - do tego momentu była cisza.
      Dojeżdżamy idealnie - 8.15 jesteśmy pod Zamkiem. O 8.30 zaczynamy budowę naszego stoiska, na którym chwalimy się naszym projektem "Zostań Tomkowym Mikołajem", realizowanym w ramach programu "Młody Obywatel". Oprócz nas jest jeszcze 55 innych szkół z całej Polski. Zauważamy znajomą szkołę z projektu "Inspirowani pamięcią", trochę pogaduszek i budujemy stoisko dalej.
      Wybija 10.00 - oficjalne rozpoczęcie w Sali Balowej Zamku Królewskiego, przemówienia - prezes CEO pan Jacek Strzemieczny, wiceprezes CEO pani Ala Pacewicz - jak zawsze na wesoło - (nawiasem mówiąc zadaje fajne pytania), następnie pani z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego, Rzecznik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i jeszcze przedstawiciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności .
      Po takim oficjalnym przywitaniu zaczyna się właściwa prezentacja. Oglądamy inne projekty, chwalimy się naszym. W międzyczasie uczestniczymy w warsztatach "Warszawa na wynos", gdzie budujemy makietę Warszawy. Najfajniej wygląda wizyta eksperta - Jędrzej z CEO zadaje nam pytania o nasz projekt, a my zmuszamy go do gry w Kahoota - Nawet udaje mu się wygrać - Kahoot cieszy się wzięciem - Ula Bijoś - koordynatorka programu "Weź oddech" gra z nami w kahoota odnośnie niskiej emisji. Wynik rozgrywki przemilczymy.
Nie wiemy nawet , kiedy mija czas i powoli zbliżamy się do końca. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i powrót do domu. Wyjazd z niespodzianką - udaje nam się ledwo uniknąć stłuczki parkingowej, ale opanowanie naszego kierowcy wygrywa nad nerwami pani, która usiłuje w nas wjechać. Wyjeżdżamy ze stolicy i do domu. W Niedrzwicy jesteśmy przed 19.00. Ulice opustoszałe - po chwili dociera do nas, że w telewizji mecz.

Bartosz Krupa