DE

Do Europy przez świat

W dniu 1 czerwca 2016r. w naszym gimnazjum już po raz dziewiąty świętowaliśmy Dzień Europejski. Tym razem totalnie przekroczyliśmy granice Europy, bowiem hasło wiodące imprezy to : "Do Europy przez świat."
      Skonstruowanym przez Szalonego Naukowca (Bartek Madejczyk) teleporterem, z prędkością światła przenosiliśmy się z Północy na Południe, ze Wschodu na Zachód i tylko dzięki asystentce uczonego (Patrycja Piekarczyk) maszyneria czasami zatrzymywała się i wówczas...
      Japonia powitała nas swoją dyskrecją i harmonią, którą nieco zaburzył niespokojny Samuraj. Chiny zafalowały polami ryżowymi, z których wynurzył się opiekun duchowy zabłąkanej, polskiej turystki, która zdaje się, mocno się do niego przywiązała. W sąsiednim państwie, czyli Mongolii najbardziej polecali kumys i ciasto z rabarbarem. Indie to niezwykły ruch, dźwięki i obrazy wschodniego bazaru z nieodłącznym zaklinaczem węży. W Dubaju chyba każdy posiada pociąg na własność, a jeśli na to go nie stać, to chociaż złote ferrari. Turcja to "Wspaniałe Stulecie" - powikłane losy sułtanów, nałożnic i towarzysząca temu wszystkiemu ponadczasowa walka o władzę. W Egipcie przepiękne świątynie, monumentalne piramidy, w których ukryła się historia i ludzi, i bogów. I wreszcie Stany Zjednoczone - niezwykła mieszanka ras, kolorów, krajobrazów ze stolicą rozrywki i kina. I tak po tych wyczerpujących podróżach zapragnęliśmy solidnego odpoczynku i odnaleźliśmy spokój na przepięknych plażach Maroka.
      Ależ w tym ruchomym obrazie świata było ciekawych zapachów, smaków i niespotykanych dźwięków. Miejmy nadzieję, że za rok teleporter będzie znów gotowy do użycia.
      I jeszcze jedno. Trasę podróży teleportera ustaliła w tajemnicy przed Naukowcem, a w porozumieniu z jego Asystentką, Weronika Janczak.
Celina Małek

W ten dzień szczególny dla całej szkoły,
dzień wyjątkowy, ciepły, wesoły
prezentujemy dalekie kultury
wznosząc swych stoisk wysokie mury,
By każdy kraj najlepiej pokazać
i najważniejsze części w nim wskazać.
Opisać potrawy, bogactwa, zwyczaje,
bo są to naprawdę ciekawe kraje!
Bogowie egipscy, samurajowie,
kto nie zobaczył, ten się dowie!
Stroje indyjskie, arabskie specjały,
japońskich potraw stół prawie cały
i piramida i złoty pałac,
Jennifer Lopez z gitarą śpiewała!
Opis przepychu jest wręcz niemożliwy
kto był tu gościem - ten jest szczęśliwy!
                                                Katarzyna Bartnik