Debata

VII Ogólnopolskie Dyktando Młodych KUL

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w dniu 10.05.2016 wzięli udział w prestiżowym VII Ogólnopolskim Dyktandzie Młodych. Zmagania z ortografią organizowane są w ramach KULturaliów organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, a przygotowane przez Koło Edytorów.
Gimnazjum nr 1 w Niedrzwicy godnie reprezentowali: Agata Tokarzewska, Dominik Bielecki, Bartłomiej Wertel oraz Łukasz Biskup, zaś grupą zaopiekowała się p.Katarzyna Sochan. I choć tym razem nie zajęliśmy miejsc w pierwszej trójce, nie poddaliśmy się bez walki. Kto nie wierzy, że ortografia potrafi być niełatwa, niech spróbuje napisać choćby maleńki fragmencik tekstu:
      "Tegoroczny Dzień Flagi spędziłem, chcąc nie chcąc, nietuzinkowo. Zamiast paradować z flagą po placu Zamkowym, a po południu pójść na squasha czy hantle, musiałem stoczyć półtoragodzinną nie lada batalię z rozhisteryzowaną niby-znawczynią geografii, eksnauczycielką z osiedlowej szkoły podstawowej, prywatnie cud-kobietą w purpurowofioletowej minispódniczce i biżuterii prosto od Tiffany'ego, która zasiadłszy naprzeciwko mnie, rzuciła mi hipnotyzujące spojrzenie sponad nowo nabytych okularów i oświadczyła tonem nieznoszącym sprzeciwu, że tegoroczny Rajd Młodych będzie przebiegał wzdłuż pograniczy wschodnich. Miałem nadzieję, że to spóźniony prima aprilis, jednak ze złudzeń odarła mnie ta postać niby nieznajoma, ale z głosem nieobcym. I choć miałem pomysłów w bród, i marzeniem moim była ucieczka kędy bądź, choćby nawet na kraj świata do kraju samurajów czy do stolicy Burundi Bużumbury, nie miałem wyjścia, nie mogłem czmychnąć."
      Powodzenia
Uczestnicy dyktanda