JASTKÓW

Szlakiem Legionów do Jastkowa

W dn. 3 sierpnia 2006 roku, w samym środku kanikuły, delegacja młodzieży naszego gimnazjum, w składzie: Monika Kozak, Michał Postrożny, Artur Janczak, Maria Górska, Wiktoria Orzeł i Wioleta Pietrzak, pod opieką nauczycieli historii: Elżbiety Karczyńskiej-Mierzyńskiej i Magdaleny Kosidło uczestniczyła w plenerowej lekcji historii, szlakiem IV Marszu Legionów Józefa Piłsudskiego z Lublina do Jastkowa.
    Do Lublina delegacja, wraz ze sztandarem szkoły dotarła szkolnym samochodem, po czym pieszo pokonała trasę kilkunastu kilometrów do Jastkowa.
    Marszem tym, zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków w Lublinie, uczczono pamięć i oddano hołd poległym w 1915 roku, w bitwie pod Jastkowem legionistom Józefa Piłsudskiego. Trasę marszu, młodzież pokonywała wspólnie z żołnierzami służby czynnej, kombatantami, młodzieżą zrzeszoną w Związku Piłsudczyków i dwoma harcerzami z zastępu Hieronima Dekutowskiego "Zapory" z Poniatowej.
    Trasę marszu, niezbyt forsownego, choć w upale i spiekocie, maszerujący pokonali bez większego wysiłku (p. Mierzyńska pokonała trasę na rowerze). Po drodze przedstawiciele naszej delegacji udzielili wywiadu telewizji Lublin wyjaśniając po co maszerują do Jastkowa, a w Dąbrowicy chwilę odpoczęli i zjedli śniadanie.
    Kulminacją uroczystości upamiętniających 91 rocznicę bitwy pod Jastkowem była Msza polowa, w intencji poległych żołnierzy. Uczestniczyły w niej liczne poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych Lubelszczyzny, kombatanci i miejscowa społeczność. W trakcie uroczystości delegacja gimnazjum złożyła wiązankę pod pomnikiem legionistów.
    Uroczystość na cmentarzu miała bogaty ceremoniał wojskowy, rozbrzmiała salwa honorowa oddana przez pluton Wojska Polskiego, a wojskowa dęta orkiestra przygrywała znajome melodie żołnierskie.
    Uroczystość zakończono wspólną biesiadą w pięknym parku, otaczającym Urząd Gminy w Jastkowie. Do domu młodzież wróciła już szkolnym samochodem.

Bitwa pod Jastkowem

Wczesnym rankiem 31 lipca rozpoczęła się trwająca trzy dni bitwa. Polacy, ponosząc ogromne straty, wyparli Rosjan z pozycji, zmuszając ich do odwrotu. 3 sierpnia 1915 roku zakończyły się walki pod Jastkowem. Straciło w nich życie 70 żołnierzy, a ponad 200 zostało rannych
    [...] Swój chrzest bojowy pododdziały pułku przeszły 22 lipca 1915 roku podczas ataku na Majdan Borzechowski. Pierwszym poważnym przedsięwzięciem bojowym 4. pułku piechoty był udział w rozpoczętej 31 sierpnia 1915 roku bitwie pod Jastkowem w trakcie której Czwartacy dokonywali wielokrotnych, frontalnych ataków na silnie umocnione pozycje Rosjan. Pomimo wielkiego zaangażowania i znacznych strat (70 poległych) linie rosyjskie nie zostały przełamane, jednakże w nocy z 2 na 3 sierpnia Rosjanie obawiający się okrążenia wycofali swe oddziały spod Jastkowa. W następnych dniach pułk uczestniczył w pościgu za uciekającym przeciwnikiem, staczając z Rosjanami szereg potyczek między innymi w Kozłówce [...]. Władysław Orkan Drogą czwartaków.

Elżbieta Karczyńska-Mierzyńska

foto Elżbieta Karczyńska-Mierzyńska