KODOWANIE

Godzina kodowania

W piątek, 11 grudnia w naszej szkole chętni mogli uczestniczyć w Godzinie Kodowania (Hour of Code). Ta międzynarodowa inicjatywa z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, a nasze gimnazjum jest jedyną szkołą na terenie gminy Niedrzwica Duża, która organizuje to przedsięwzięcie. Mówiąc wprost Godzina Kodowania to realizacja pomysłu, aby jak największa ilość młodych ludzi zobaczyła, zrozumiała i w praktyce użyła wiedzy tajemnej, jaką jest kodowanie. Czymże więc jest to tajemnicze kodowanie - To nic innego jak podstawy programowania komputerowego. Dzięki metodzie kodowania blokowego, mogliśmy kodować wraz z bohaterami Gwiezdnych Wojen, Minecrafta, czy tez Anny i Elzy z Krainy Lodu. na czym polega kodowanie blokowe? Na układaniu "klocków", za którymi kryje się kod Java Script, czyli prawdziwy język programowania "ubrany" w ładne kolorki. Dzięki temu programowanie ze żmudnej sztuki staje się zabawą, czego doświadczyć w piątek mogli uczniowie naszej szkoły. Wracając do akcji Godziny Kodowania, to na całym świecie popierana jest ona przez wiele znanych osobistości ze świata polityki i komputerów. Są między nimi, na przykład - prezydent Barack Obama, Bill Gates - współwłaściciel Microsoft (czyli firmy odpowiedzialnej za wszystkie Windowsy), Mark Zuckerberg - współwłaściciel Facebook?a, czy też twórcy Angry Birds, czy też MInecraft'a. W ciągu naszej szkolnej Godziny Kodowania klasy pierwsze i drugie kodowały pod czujnym okiem Oskara Mołdysza i Marcina Rybickiego, a z klasami trzecimi "bawił się" p. Bartosz. Wynikiem zabawy jest prosta gra dostępna pod linkiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali imienne Certyfikaty Ukończenia Godziny Kodowania, znalazł się taki również dla naszej szkoły ;)

Godzina kodowania - jak to działa