DEBATA

My też mamy prawa

20 listopada 1989r. - to data, która przypomina nam o przyjęciu przez Organizację Narodów Zjednoczonych dokumentu zwanego Konwencją Praw Dziecka, do którego przestrzegania zobowiązało się również państwo polskie. Na pamiątkę tego wydarzenia w Polsce już po raz drugi obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tej Konwencji zostały spisane wszystkie prawa dziecka, a jej celem jest poprawa losu dzieci na całym świecie oraz zapewnienie im ze strony państwa dobrej opieki i wychowania.
       Z racji tego wydarzenia dnia 20 listopada br. w naszej szkole odbyła się debata zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod okiem opiekunów ? pana Ryszarda Golca i pani Małgorzaty Kuny. Celem debaty było przybliżenie treści Konwencji oraz poznanie rozumienia jej zapisów. Pod dyskusję zostało poddanych 8 praw zaprezentowanych przez kolegę Rafała. Do każdego prawa przedstawiono odpowiednie przepisy w postaci artykułów. Dodatkowo dodano pytania - klucze, które były podstawą do dyskusji.
      Nasza koleżanka Paulina i nasz kolega Dominik świetnie sprawdzili się w roli prowadzących. Zadawali nam różne pytania, które dotyczyły danego prawa. Następnie czytali artykuły z Konwencji. Znalazł się również taki uczeń, który nie bał się wystąpienia i niemal na każde pytanie starał się odpowiedzieć (chyba wiemy o kim mówię;).
      Wiele uczniów miało ciekawe wypowiedzi, kilka słów od siebie dała również p. Dyrektor i p. Celina. Na koniec całą debatę podsumowali prowadzący. Członkowie Rady SU zadbali również o odpowiednie rozreklamowanie tego dnia - wykonano gazetkę ścienną dotyczącą praw dziecka, uzupełnioną hasłami wyeksponowanymi na korytarzu szkolnym.
      Taki rodzaj apelu - w formie "dyskusji" odbył się w naszej szkole po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

Weronika Janczak