FESTIWAL BIEGOWY

Festiwal biegowy

Nasze gimnazjum jako jedno z dziewiętnastu z całej Polski, zostało zaproszone przez Komitet Organizacyjny Sportowych Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na Festiwal Biegowy który odbył się w dniach 8 - 11 listopada 2015r. w Warszawie. Wydarzenie to zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
      Przygoda z bieganiem rozpoczęła się w niedzielę rano na przystanku autobusowym w Niedrzwicy Dużej, gdzie ośmioro pierwszoklasistów wraz z opiekunem, wyruszyło busem do Lublina, a stamtąd do Warszawy autobusem. Na miejscu "odebrał" nas sympatyczny pan który metrem powiódł nas do Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie oprócz wielu ważnych i ciekawych informacji, nasi gimnazjaliści mogli rozwijać talenty plastyczne .Później pojechaliśmy do hotelu, który okazał się całkiem przyjemny i po zjedzonej kolacji oraz odprawie z organizatorami - najpierw dla młodzieży, a potem dla opiekunów czekaliśmy z niecierpliwością na kolejny dzień.
      W poniedziałek po śniadaniu trzema autokarami pojechaliśmy oglądać Stadion Narodowy, który przeszliśmy wzdłuż i wszerz pod opieką pani przewodnik. Byliśmy na górze i na dole, byliśmy dosłownie wszędzie (najciekawsze były chyba szatnie piłkarzy oraz loże VIP-ów), nasi gimnazjaliści mogli też poczuć się jak komentatorzy sportowi zasiadając za specjalnymi trybunami.
      Następnie pojechaliśmy do AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie przybliżono nam historię tej utytułowanej uczelni, oprowadzono po rozległym terenie, a następnie przeprowadzony został test Coopera (bieg ciągły przez 12minut), bieg odbył się na czterystumetrowej wspaniale oświetlonej bieżni na której odbywają się zawody lekkoatletyczne (np. Memoriał Janusza Kusocińskiego).
      Po tym biegu młodzież przeszła do hali - tam wzięła udział w biegu sztafetowym 6 X 200m, który był o tyle ciekawszy, że musiały w nim wystartować połączone siły chłopięce i dziewczęce (po trzy osoby).
      Trzeci dzień (wtorek) był trochę "luźniejszy", choć nie mniej ciekawy. Po śniadaniu pojechaliśmy do Centrum Olimpijskiego, gdzie mogliśmy poznać historię igrzysk olimpijskich, oraz największe sukcesy polskich sportowców, po czym mimo padającego deszczu i przejmującego zimna młodzież wzięła udział w Mili Niepodległości (1918m). Po biegu zwiedzaliśmy Nowe Miasto a potem starówkę, przeszliśmy obok Zamku Królewskiego, oraz Grobu Nieznanego Żołnierza.
      Jedenasty listopada ? Święto Niepodległości, zaczął się dla nas wcześnie - śniadanie o 6:30, potem pakowanie bagaży i o godz. ósmej wyjazd w miejsce zbiórki. Bieg Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się przed głównym Biegiem Niepodległości, ale dzięki temu prawie czternaście tysięcy biegaczy z całej Polski usłyszało o Festiwalu Biegowym Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego oraz o ?małej? Niedrzwicy Dużej.
      Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do tej naszej "małej ojczyzny" mając w pamięci cztery minione dni, bogatsi o wspaniałą lekcję patriotyzmu.

Jarosław Zaborski