KROKUSY

Dlaczego sadzimy krokusy?

Nasze gimnazjum już po raz drugi przystąpiło do Projektu Krokus realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie we współpracy z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście. To już trzecia edycja projektu, którego celem jest zapoznanie uczniów z tematyką Holocaustu oraz na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać i upamiętniać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych podczas II wojny światowej.
      Głównym założeniem projektu jest coroczne sadzenie żółtych krokusów. Żółty kolor kwiatów oznacza kolor gwiazdy Dawida, jaką musieli nosić Żydzi w czasach okupacji niemieckiej. To przedsięwzięcie przypomina nam o strasznej historii jaka miała miejsce 70 lat temu, ale również o tym, że mimo tragicznych wydarzeń, nowe życie odradza się, a nadzieja nie umiera.
      12 listopada br., dla upamiętnienia swoich rówieśników, którzy stracili życie w czasie Holokaustu i II wojny światowej, dziewczęta z klasy IIIa, IIIb i Ib posadziły na placu przed szkołą blisko 200 cebulek żółtych krokusów, które zakwitnąć powinny z końcem zimy. Koordynatorkami projektu w naszej szkole są: p. Monika Maciejka, p. Celina Małek i p. Monika Wiechnik.

Weronika Janczak, IIIb