FESTIWAL

"Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd."

Ogólnopolski Festiwal Biegowy Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego
"Moja droga do 100-lecia niepodległości od Bałtyku do Tatr"

8 listopada 2015 roku grupa uczniów z klas pierwszych naszej szkoły w składzie: Patrycja Drelich, Anastazja Jacak, Natalia Kurowska, Julia Wapińska, Radosław Sapiński, Krystian Konieczny, Maciej Sidor, Piotr Bednarczyk, pod opieką p. Jarosława Zaborskiego, wyruszyła na sportowy podbój stolicy.
      Po przyjeździe do Warszawy pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Potem dotarliśmy do hotelu, gdzie odbyło się krótkie spotkanie organizacyjne i obiadokolacja.
      Kolejnego dnia rano po śniadaniu pojechaliśmy na PGA Stadion Narodowy, po którym oprowadziła nas pani przewodnik. Później pojechaliśmy do Akademii Wychowania Fizycznego wybudowanej przez Józefa Piłsudskiego. Tam odbył się Test Coopera, polegający na biegu przez 12 minut. Zaraz po tym odbyła się grupowa sztafeta.
      We wtorek pojechaliśmy do Muzeum Olimpijskiego, gdzie przebiegliśmy milę. Po biegach spacerowaliśmy po wspomnianym muzeum. Następnie poszliśmy zwiedzać Warszawę i spotkaliśmy Huberta Urbańskiego.
      Cała impreza stanowiła wstęp do sportowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
      Zaszczytu inauguracji obchodów dostąpiło 300 uczniów z 20 gimnazjów z niemalże wszystkich województw, biorących udział w trzydniowym Festiwalu Biegowym o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trofeum to przypadło szkole z Sierakowic w woj. pomorskim.
      Wśród wielu przygotowanych atrakcji nie zabrakło spotkań ze sportowcami. Najbardziej oblegany przez uczniów był medalista olimpijski, rekordzista Polski (2,38) w skoku wzwyż Artur Partyka, który zachęcał dzieci do sportowej zabawy. Nauczyciele w rozmowie z przedstawicielami ministerstwa sportu zaznaczali, że dla uczniów szkół, zwłaszcza z niewielkich miejscowości, start w trzydniowych zawodach był wielkim przeżyciem, a teraz oni będą ambasadorami sportowego stylu życia.
      Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem uczestnictwa w takiej imprezie. Dla nas, jako szkoły mieszczącej się na wsi, możliwość udziału w zawodach i aktywne spędzenie czasu w stolicy to jak zdobycie Mount Everestu.
      Podsumowując, dystans 10 km przebiegło 12 827 zawodników (krajowy rekord frekwencji na tym dystansie), a w sumie zawody zorganizowane przez Centrum Aktywna Warszawa ukończyło 11 listopada 13 486 osób.

Natalia Kurowska i Julia Wapińska