WIECZORNICA

"Dziś Ojczyzny uczyć się trzeba"

Doskonałą lekcję patriotyzmu na miarę dzisiejszych czasów - program artystyczny "Niepodległość 2015" - przygotowali we współpracy z GOKSiR i zaprezentowali 11 listopada 2015 uczniowie naszej szkoły.
Spektakl zrealizowany pod kierunkiem nauczycieli: p. Celiny Małek i Katarzyny Sochan wspierała mocno dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Niedrzwicy Dużej p. Justyna Polaczek - konferansjer uroczystości oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Izabela Mazurek - koordynator organizacyjny.
      Wieczornica Patriotyczna już po raz kolejny organizowana dla społeczności niedrzwickiej ponownie zachwyciła odbiorców, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Niedrzwica Duża p. Adam Kuna, Przewodniczący Rady Gminy p. Rafał Dziekanowski, wieloletnia działaczka na rzecz regionu p. Janina Głąbowa, Przewodniczący Komisji Oświaty p. Krzysztof Jaśkowski, Kierownik Referatu ds. Oświaty p. Marta Słotwińska, ksiądz kanonik Marian Kaczmara, sołtys Niedrzwicy Dużej cz. I p. Stanisław Juszka, p. Marian Rydzewski przedstawiciel Związku Piłsudczyków oraz ci wszyscy, których przywiodła do sali widowiskowej potrzeba serca: rodzice, dziadkowie, najbliżsi występujących, ich koleżanki i koledzy ze szkoły i spoza niej, absolwenci gimnazjum zżyci ze swoją szkołą, wszyscy mieszkańcy miejscowości pragnący uczcić Święto Narodowe.
      Zwyczajna, prosta rozmowa matki (w tej roli Weronika Janczak) i córki (Magdalena Sochan) stała się pretekstem do wywołania z cienia historii takich postaci, które na pewno można nazwać patriotami. Nie mogło więc zabraknąć księdza Piotra Skargi (Mateusz Dębiński), Tadeusza Rejtana (Tomasz Wójtowicz), Bartosza Głowackiego (Mikołaj Duda), Piotra Wysockiego (Robert Wołoszyn), generała Jana Henryka Dąbrowskiego (Bartek Madejczyk), Michała Drzymały (Arek Wójcik), Marii Skłodowskiej ? Curie (Agata Tokarzewska), Henryka Sienkiewicza (Michał Wiśniewski), harcerek (Agata Wapińska, Oliwia Wachowska, Paulina Tanikowska, Anna Jankowska, Izabela Sieńczyk, Gabriela Woś, Ada Mielnik, Natalia Mierzyńska, Patrycja Jaśkowska), księdza Jerzego Popiełuszki (Dominik Bielecki), wreszcie polskiego żołnierza (Szymon Stec). Całość obrazu dopełniały filmy i prezentacje multimedialne, efektowne stroje (np. sutanny - dziękujemy ks. Krzysztofowi!), wreszcie tworząca niezwykły klimat muzyka. Finałowa scena "ożywienia" bohaterskich patriotów sprzed lat, ich "taniec historii", wreszcie flaga utworzona ze światła sprawiły, że w wielu oczach zaiskrzyły się łzy wzruszenia...
      Najpiękniejsze podziękowaniem za trud włożony w przygotowanie inscenizacji to oklaski na stojąco, którymi publiczność zrewanżowała się aktorom i obsłudze. Dziękujemy za nie - są przecież najlepszą motywacją do dalszej pracy!
      Nie można zapomnieć i nie podziękować mocno tym osobom, które niewidoczne dla widzów bardzo dzielnie pracowały na wspólny sukces: obsługą techniczną całego przedsięwzięcia zajął się Maciek Pietraś, operatorem światła był Szymon Chamera, zaś reflektor zewnętrzny obsługiwał Adrian Bednarz.
      Dopełnieniem niedrzwickiego Dnia Niepodległości stało się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych inicjowanych przez chór szkolny pod batutą p. Danusi Kołtyś. Udział w tej inicjatywie to także przejaw naszego patriotyzmu.
      A przecież taki cel przyświecał wszystkim zaangażowanym w uroczystość - pokazać, jak dziś być patriotą. Nie tylko od święta.