ŁASZCZOW

"Łaszczów - Boże Narodzenie 1942"

W dniu 4 października 2015r. niedrzwicka Grupa Rekonstrukcyjna Ludności Cywilnej "IRMA" wzięła udział w inscenizacji pt: "Łaszczów - Boże Narodzenie 1942".
Siedemdziesiąt trzy lata temu mieszkańcy Łaszczowa przeżyli jedną z najbardziej krwawych kart II wojny światowej. Tuż przed wigilią miejscowi partyzanci zabili dwóch niemieckich żołnierzy. Miasteczko ogarnął strach. Obawiano się, że Niemcy dokonają odwetu. Przez kolejne cztery dni nic się jednak nie działo toteż ludność z Łaszczowa i okolic udała się w Boże Narodzenie do kościoła. I właśnie tego dnia hitlerowcy zemścili się , za dwóch zabitych Niemców, wymordowali kilkudziesięciu Polaków.
      W niedzielne popołudnie poprzez rekonstrukcję tych wydarzeń, oddaliśmy cześć pomordowanym.
      W Łaszczowie naszą szkołę reprezentowali : Natalia Fijałkowska, Weronika Janczak, Anna Reszka, Agata Wapińska, Gabriela Baum, Wojciech Brzózka, Rafał Królik, Michał Wiśniewski, Bartek Wertel, Tomasz Wójtowicz, Bartek Sochan (tegoroczny absolwent), p. Celina Małek i p. Monika Wiechnik, która dzielnie nas wspierała, była również naszym fotoreporterem.
      Wg. Uczennicy Natalii Fijałkowskiej gra aktorska wszystkich grup rekonstrukcyjnych była bardzo emocjonująca i umiejętna, doceniona przez licznie zgromadzoną publiczność. Dzięki takim inscenizacjom młodzi ludzie uświadamiają sobie trudy tamtych lat. To też kolejna taka rekonstrukcja , w której młodzież z naszego gimnazjum chętnie bierze udział.