JASTKÓW

Obchody setnej rocznicy bitwy pod Jastkowem

W Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie dnia 12 maja 2015r., w dniu 80 rocznicy śmierci naszego wspólnego patrona, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie obchodów setnej rocznicy bitwy pod Jastkowem. Obchody połączone zostały z podsumowaniem dwóch konkursów organizowanych przez tę szkołę. Jeden dotyczył napisania w imieniu Marszałka Piłsudskiego odezwy do współczesnej młodzieży, drugi zaś, plastyczny, przebiegał pod hasłem "Józef Piłsudski i jego legiony inspiracją dla twórczości artystycznej". W konkursie plastycznym udział wzięły: Kornelia Mołdysz, Weronika Kreczmer i Agata Tokarzewska. Agata została nagrodzona podwójnie, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie plastycznym i drugie w konkursie na odezwę. Serdecznie gratulujemy.
Po rozdaniu nagród i części artystycznej rozegrała się gra terenowa - "Pod rozkazami... Bitwa pod Jastkowem". Uczestnicy mieli do pokonania kilka kilometrów. Na trasie wykonywali szereg zadań-rozkazów, np. musztrę, przejście przez pole minowe, czy atak na wroga. Wszystko to działo się w terenie, na którym na przełomie lipca i sierpnia 1915r. rozegrała się bitwa pod Jastkowem. W tej rywalizacji naszą szkołę reprezentowali: Szymon Chamera, Mikołaj Duda, Jakub Kąkol, Kacper Dębiński i Michał Wiśniewski pod opieką p. Celiny Małek. Tak oto młodzież gimnazjalna oddała hołd legionistom, którzy wzorem pokoleń walczyli o wolną Ojczyznę. Cześć ich pamięci...