GRA MIEJSKA

Lubelska gra miejska - 28 kwietnia 2015-04-29

Jakiś czas temu do naszej szkoły "tajnymi kanałami" dotarła informacja o organizowanej przez XI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie grze miejskiej "Lublin w czasach Jagiellonów i Unii Lubelskiej".
Biorąc pod uwagę temat i formę proponowanej zabawy, niezwłocznie dokonaliśmy zgłoszenia zespołu w składzie - Agata Tokarzewska, Agnieszka Kuśmierz i Monika Waryszak pod duchową opieką pana Bartosza Krupy. Organizatorzy zaprosili wszystkich do sali 322, gdzie każda grupa otrzymała teczkę z zadaniami i pokrótce przedstawiono reguły gry. W sumie w grze wzięło udział po 7 grup w dwóch kategoriach: szkoły ponadgimnazjalne i szkoły gimnazjalne. Warto wspomnieć, że byliśmy jedyną szkołą spoza Lublina.
Wystarczy teorii, czas przejść do opisu samej gry. Musieliśmy odnaleźć miejsca opisane przykładowo, jako miejsce, gdzie posłowie z Litwy obozem stali, czy też miejsce u podnóża zamku, gdzie de christianus non tolerandis. Rozszyfrowanie zagadek zajęło nam trochę czasu, ale daliśmy radę i szybko ruszyliśmy w trasę od punktu do punktu. Na każdym punkcie czekały na nas zagadki do rozwiązania, a na niektórych trzeba było jeszcze uwiecznić rozwiązanie na fotografii. Dodatkowo trzeba było zmieścić się w czasie wyznaczonym przez organizatorów.
Mówiąc krótko, nie było łatwo - najwięcej problemów sprawiło nam odnalezienie herbu Sforzów w galerii malarstwa na Zamku, ale daliśmy radę. Zakończenie gry odbyło się we wspomnianej sali 322, organizatorzy szybko podsumowali wyniki poszczególnych zadań - zajęło im to tylko godzinkę i w końcu są wyniki. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - połączone siły Liceów im. Staszica i im. Unii Lubelskiej, w kategorii gimnazjów - Gimnazjum nr 26. My zajęliśmy drugie miejsce w kategorii gimnazjów, dystansując pięć szkół średnich i pięć gimnazjów lubelskich. Według mnie to bardzo dobry wynik, zważywszy na trudność zadań, a przede wszystkim ich podchwytliwość.

Bartosz Krupa