MŁODZIEŻ Z UKRAINY

Młodzież ukraińska w Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Niedrzwicy Dużej

W dniach 7-13 listopada 2014 roku gościliśmy w Niedrzwicy dwudziestoosobową grupę młodzieży ukraińskiej z gimnazjum w Sarnach. Ich pobyt był kolejnym etapem projektu "Polsko-ukraińska grywalizacja".
      W trakcie tygodniowej wizyty ukraińskich kolegów uczestniczyliśmy w wielu warsztatach poświęconych historii i kulturze Polski i Ukrainy, procesom demokratycznym z uwzględnieniem społeczeństwa obywatelskiego, także wykorzystaniu współczesnych mediów w życiu społecznym.
      W dniach 9-10 listopada nasza czterdziestoosobowa grupa (uczestnicy projektu z Polski i Ukrainy) wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Program wyjazdu obejmował między innymi wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, w Pałacu Kultury i Nauki. Odwiedziliśmy również Stadion Narodowy i spacerowaliśmy po Starym Mieście. Było świetnie. Humory dopisywały, pogoda również.
      We wtorek w dniu naszego Święta Narodowego wspólnie uczestniczyliśmy w Wieczornicy Patriotycznej. Środa została zdominowana warsztatami dziennikarskimi, zaś wieczorem odbyła się dyskoteka. Wspólna rywalizacja i dobra zabawa jeszcze bardziej zbliżyły nas do siebie.
      Nadszedł ostatni dzień pobytu naszych ukraińskich przyjaciół. Przyszliśmy do szkoły w ponurych nastrojach. Nasi koledzy, którzy w trakcie pobytu u nas nocowali, musieli stawić się już z walizkami. Na porannych zajęciach ostatnie wspólne rozmowy, ostatnie zdjęcia (Żenia zrobił ich ok. 2000), następnie ogłoszenie zwycięzców zmagań na platformie grywalizacji, wręczenie nagród, uroczyste pożegnanie i... Świadomość, że to już koniec. Ale przecież będziemy siebie pamiętać, będziemy się kontaktować - takie padały zapewnienia którym towarzyszyły gorące zaproszenia do Sarn. Autokar, którym nasi goście odjechali był mokry od łez.

Link do zdjęć z Wieczornicy Patriotycznej

Link do zdjęć z pobytu Ukrainy