WYCIECZKA-MAJDANEK

Wycieczka na Majdanek

Jest 24 października 2014 roku. Szary i zimny poranek nie zapowiadał nic ciekawego, lecz drugie klasy (i odsetek trzecich) dziarskim krokiem, opatulone po uszy szalikami zapełniały plac przed szkołą w oczekiwaniu na zbiórkę. Panie: Celina, Monika i dwie Małgosie witały nas uśmiechami i pełne energii zaprowadziły do autokaru i zaczęły wszystkich liczyć...47, 48, 49... są wszyscy! O godzinie 8.00 wyjechaliśmy ze szkolnego parkingu i kierowaliśmy się w stronę Lublina. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Majdanku i projekcja filmu "Miasto 44". Kiedy wyszliśmy z autokaru wszystkim udzielił się tajemniczy, trochę straszny nastrój tego miejsca. Pierwszym punktem zwiedzania był film z ogólnymi informacjami na temat obozu koncentracyjnego na Majdanku. Kolejną częścią była prezentacja na temat "dzieci w obozie". Poznaliśmy losy wielu naszych rówieśników. Później zostaliśmy oprowadzeni po pozostałościach baraków i budynków obozu. Na każdym przystanku czekało nas wspomnienie jednej z mieszkanek tego strasznego miejsca- Haliny.
      Wzruszeń i emocji jakie nam towarzyszyły nie dało się ukryć i wielu z nas zapamięta te wspomnienia na długo. Pod kopułą - pomnikiem gdzie znajdują się prochy zamordowanych tam ludzi złożyliśmy kwiaty, odpaliliśmy znicz upamiętniając ich waleczność, honor i ogrom tej zbrodni. Z ogromną nostalgią w głowach i łzami w oczach głodni i zmęczeni pojechaliśmy na projekcję filmu - kolejną dawkę emocji i nie małą lekcję historii. Nikt z nas nie spodziewał się, jak ciężko było ludziom podczas II wojny światowej i podczas Powstania Warszawskiego. Około godziny 18.00, pełni skrajnych emocji już po zmroku zajechaliśmy pod naszą szkołę. Wszyscy szybko uciekli do domu mając przed sobą wizję weekendu (w końcu był to piątek), lecz każdy miał w głowie pewną refleksję i zadumę na temat ludzi żyjących w tamtych czasach. Zawsze będziemy o nich pamiętać i składać im hołd, szczególnie my młodzi ludzie.