JAN KOCHANOWSKI

Jan Kochanowski nadal jesteś boski!

Jeden z największych polskich poetów "Mistrz z Czarnolasu" stał się inspiracją do zorganizowania Gminnego Konkursu Gimnazjalnego pod honorowym patronatem Wójta Gminy Niedrzwica Adama Kuny. Zmagania czteroosobowych drużyn z gimnazjów w Krężnicy Jarej, Niedrzwicy Kościelnej i oczywiście Niedrzwicy Dużej miały miejsce w naszej szkole w dniu 05.06.2014.
      Konkurs obejmował zadania sprawdzające wiedzę i pobudzające kreatywność uczestników: rozpoznanie osoby związanej z biografią Kochanowskiego na podstawie jej monologu, grę terenową sprawdzającą w 7 bazach wiadomości dotyczące życia i twórczości bohatera, wykreślankę miejsc, w których przebywał twórca, stworzenie własnej fraszki związanej tematycznie ze szkołą, rozszyfrowanie i wyjaśnienie znaczenia archaizmów zaczerpniętych z wierszy, rozpoznanie cytatów z utworów, a wreszcie zadanie dla publiczności - przedstawienie za pomocą gestów tytułu wylosowanego tekstu. W czasie, gdy zespoły rozbiegły się w poszukiwaniu baz (i przy okazji zwiedzały szkołę), zgromadzeni mieli okazję przekonać się, co wiedzą o Kochanowskim współcześni zaskoczeni gimnazjaliści, bowiem zaprezentowano krótki filmik sondażowy nagrany na potrzeby konkursu (zobacz: nasza strona internetowa).
      Trzeba przyznać, że wszystkie drużyny zawzięcie walczyły o zwycięstwo - do ostatnich chwil nie było oczywiste, kto wygra. Emocje wzbudziła również efektowna mowa samego Jana Kochanowskiego, który towarzyszył nam podczas całej imprezy, siedząc pod lipą i pisząc - zapewne nowe utwory:). Mistrz pięknie podsumował konkurs, podziękował za walkę i wręczył wraz z jurorami (którym dziękujemy za rzetelną pracę) nagrody. I tak zwycięstwo ex aequo zdobyli uczniowie ze szkół w Krężnicy Jarej i Niedrzwicy Dużej, a tuż za nimi na miejscu drugim uplasował się zespół z Niedrzwicy Kościelnej. Mamy nadzieję, że spotkanie stało się okazją do pogłębienia wiedzy i formą integracji sąsiadujących gimnazjów.
Małgorzata Kuna i Katarzyna Sochan - organizatorki konkursu

Krótki filmik "Co wiedzą o Kochanowskim nasi gimnazjaliści"