DZIEŃ EUROPEJSKI

Dzień Europejski - "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. To dziesięciolecie pozytywnie zmieniło obraz naszego kraju. Jest zatem co świętować.

W naszym gimnazjum tradycyjną imprezą w okolicach 1 czerwca jest Dzień Europejski. "Podróżujemy" wtedy po najpiękniejszych zakątkach kontynentu europejskiego. Tegoroczna "wędrówka" odbyła się pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Jak łatwo się domyślić, nawiązując do rocznicy przystąpienia do UE, tym razem przemierzyliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. Począwszy od Kaszub i Mazur, poprzez Wielkopolskę, Kurpie, Łowicz, Małopolskę, naszą rodzimą Lubelszczyznę i Śląsk dotarliśmy do Łemków i Górali. Jak zwykle było barwnie, melodyjnie i wielosmakowo. Na stoiskach poszczególnych klas królował folklor i tradycja poszczególnych regionów, barwne legendy, historyczne odniesienia i tradycyjne smaki. Oczywiście pokazaliśmy także nowoczesne drogi rozwoju wymienionych obszarów.

Warto dodać, że to była również muzyczna peregrynacja, bowiem od "Córki rybaka", "przeszliśmy boso" poprzez łowickie przyśpiewki i śląskie bajanie do Słowian ("My Słowianie"), a może Górali? Już sama nie wiem po prostu kolorowy zawrót głowy. A kogo gościliśmy? Wójta naszej Gminy Pana Adama Kunę, reprezentantkę GOKSiR Panią Weronikę Pylak, Panią wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej Renatę Szymańską, także szóstoklasistów z okolicznych szkół podstawowych wraz z opiekunami, rodziców, absolwentów naszej szkoły. Po zakończonej uroczystości głos zabrała Pani Weronika Pylak, która tak opisała nasze przedsięwzięcie:
"Skłamałabym mówiąc, że jestem zachwycona Dniem Europejskim zorganizowanym w niedrzwickim gimnazjum. Bo słowo "zachwyt", to stanowczo za mało! Prezentacje poszczególnych regionów Polski przygotowane przez młodzież:- wbiły mnie w krzesło!- rozbawiły do łez, - wzruszyły, - zainspirowały do działania!!!
Ta kreatywność, zaangażowanie i talenty młodych ludzi - to coś niesamowitego! Urzekła mnie również atmosfera wspólnego świętowania uczniów, nauczycieli i rodziców. Piękna ilustracja określenia "wspólnota szkolna". Szalenie podoba mi się sam pomysł na taką interdyscyplinarną edukację poprzez dobrą zabawę i współpracę. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym fantastycznym wydarzeniu!".

To nasze świętowanie dało nam przedsmak wakacji. A może by tak ruszyć w Polskę , w taką podróż za jeden uśmiech? Trasę , świetnie prowadzące Natalka i Karolina już wyznaczyły. W takim razie do zobaczenia na szlaku!

Szkolnymi koordynatorkami przedsięwzięcia były Panie: Monika Maciejka i Celina Małek.
Ogromnym wkładem pracy i zaangażowaniem wykazali się wszyscy wychowawcy klas, wielu rodziców i uczniów.
Kieruję ogromne słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie i włożony trud pracy.
dyrektor Justyna Polaczek