DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi 2013

(...) Zimna jak pozbawiona barw skała
Dzięki jakiemuś spoiwu trzymasz się cała
Coś mi mówi, że to prawda mierna
Jesteś moim skarbem, niebieska i subtelna
Czy cię obchodzę? Czy jesteś częścią mojego serca?
Delikatnym wiatrem, pełną pieszczot całością
Żywa w mej duszy muzyki namiętnością
Planeto Ziemio, niebieska i delikatna
Kocham Cię całym moim sercem.

(Fragment wiersza "Planet Earth" autorstwa Michael'a Jacksona, tłumaczenie własne)

Wielu ludzi podchodzi do dzisiejszej młodzieży dosyć sceptyczniekiedy połączymy wszystkie swoje siły, poświęcimy nasz czas dla tego, co najważniejsze w życiu, efekty są niesamowite. To te momenty, w których nauczyciele uwielbiają nas i to co robimy, z chęcią nam pomagając i wspierając nas. Te momenty, w których cieszymy się, że jesteśmy w tej szkole, pod ich opieką. Taki moment zdarzył się w ten piątek.
      Byłam pozytywnie (tak, użyłam tego słowa) zaskoczona, gdy podczas lekcji w-fu pani Szuster wręczyła mi i moim koleżankom białe rękawiczki i worki na śmieci. Dostałyśmy pewne zadanie. Miałyśmy posprzątać nasz mały światek, teren naszej szkoły. Po obejściu wszystkich zakamarków, doszłyśmy do wniosku, że nasza szkoła jest wyjątkowo czysta (zapewne nikt z was w to nie wierzy). Jeżeli nie była nieskazitelna, to możecie być pewni, że teraz jest (już my o to zadbałyśmy). Pomimo lekkiego zmęczenia i nieprzyjemnego zapachu plastiku na dłoniach, byłyśmy bardzo zadowolone, że mogłyśmy pomóc. Nie tylko Pani Szuster, ale również Planecie. Należy jej się to od nas.
      Jeszcze większym zaskoczeniem, była dla mnie naprawdę ciekawa lekcja geografii i biologii (w klasie IIIb) zorganizowana w terenie. Ponownie otrzymaliśmy białe rękawiczki, ale tym razem naszymi narzędziami pracy nie były nasze dłonie, ale grabki, łopaty, gracki, wiaderka, gleba oraz roślinki. Jak zapewne każdy z was wie, przed szkołą mamy bardzo ładne skalniaki, jeden możecie podziwiać robiąc słynne "kółeczka" dookoła szkoły. Naszą misją było wyplewienie owych kwietników oraz dosadzanie roślinek. Planeta Ziemia jest piękna sama w sobie, ale klasa IIIc kierowana przez Panią Monikę Maciejkę, zrobiła jej swego rodzaju makijaż, robiąc ją jeszcze ładniejszą (ale w tym przypadku naturalną). Zadaniem klasy IIIb zarządzanej przez Panią Jadwigę Janczarek było sadzenie pelargonii w cudnych, drewnianych kwietnikach przed szkołą (wykonanych przez rodziców). Teraz, kiedy mamy wiosnę (a odczuwalne lato) i każdą przerwę spędzamy na "łonie natury", warto zwrócić uwagę jak wszystko dzięki nam "rozkwitło".
      Technika goni do przodu, jednak nie bez konsekwencji. Ułatwiamy sobie życie, jednocześnie utrudniając je Naszej Planecie. Zanieczyszczenia, wielkie zniszczenia to nie tylko rzeczy, o których czytacie w podręcznikach do biologii i oglądacie w wiadomościach. To aktualne zjawiska, trwające już jakiś czas i pogłębiające się. Nikt sobie tego nie wymyślił, chociaż trudno w to uwierzyć. Najlepsze, co możemy zrobić jest przestać bagatelizować problem i zacząć coś naprawiać. Ziemia jest chora. Gościła nas, ludzi przez wiele milionów lat, teraz my zróbmy coś dla niej, okażmy jej tyle dobroci i uprzejmości, ile ona nam. Żeby chciała u siebie gościć nas, nasze dzieci, dzieci naszych dzieci i jeszcze dalej. Nawet będąc gimnazjalistą możesz coś zrobić, coś małego, ale wielkiego swoją wagą. Biorąc udział w takich akcjach czuję się szczęśliwa i spełniona jako "obywatel Ziemi". Było warto wielokrotnie myć ręce po noszeniu rękawiczek i grzebaniu w glebie. Planeto, możesz być z nas dumna.
Karolina Sikora - klasa IIIc