IZBA TRADYCJI

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - z wizytą w Izbie Tradycji

Pewnego kwietniowego dnia, wraz z Paniami Celiną Małek oraz Moniką Maciejką wybraliśmy się do Izby Tradycji, która znajduje się w Niedrzwicy Kościelnej, a powstała z miłości do kultury ludowej naszego regionu.
      Gospodyni Izby Pani Janina Głąbowa w bardzo ciekawy sposób starała się wpoić w nas jak najwięcej wiedzy. Dowiedzieliśmy się o tradycyjnym stroju, noszonym na co dzień oraz od święta przez ludność Niedrzwicy Kościelnej i okolic, który wyróżniał miejscowość na tle innych. Poznaliśmy dokonania zespołu ludowego, który swoim tańcem, śpiewem i muzykowaniem, podbijał nie tylko polskie serca, a jego zadaniem było przybliżenie ludziom dawnej kultury i obyczajów. Pielęgnowanie przez nich tradycji, wkładanie w to wszystkich sił, może być dla nas wzorem.
      Jak się dowiedzieliśmy, ludzie mieszkający niegdyś na terenach Niedrzwicy Kościelnej, mieli swoje własne sposoby na obrzędy związane z różnymi świętami. Można znaleźć coś oryginalnego w sposobie obchodzenia Dożynek, Lanego Poniedziałku (który wiązał się z wyśpiewywaniem przeróżnych pieśni), Wielkanocy czy Bożego Narodzenia.
      W Izbie podziwialiśmy wiele ciekawych eksponatów: ubrań, dekoracji domów, sprzętu codziennego użytku. Największą uwagę przykuwają: wiszący u sufitu ozdobny pająk oraz palmy wielkanocne, które od pokoleń są robione w ten sam, oryginalny sposób. Niesamowita jest precyzja z jaką były i są wykonywane. Chociaż tradycja tworzenia tych pięknych przedmiotów w naturalny sposób wymiera, wciąż jest kilka kobiet, które o nią dbają. Ważne jest, aby kolejne pokolenia uczyły się od swoich przodków.
      Ta niesamowita lekcja historii pozwoliła nam stworzyć w głowach wyobrażenie życia na naszych terenach w czasach naszych babć i odkryć, jakie bogactwa chowa rodzinna ziemia.
      Kto wie, może w przyszłym roku i ja poświęcę własnoręcznie wykonaną, niedrzwicką palmę.

Justyna Niezgoda, klasa IIIb