PALMA WIELKANOCNA

GIGANTYCZNA PALMA WIELKANOCNA

Ze Świętami Wielkanocnymi związane jest wiele radosnych obyczajów, które ponownie przeżywają swój renesans. Jednym z nich jest zwyczaj plecenia, a właściwie konstruowania monumentalnych palm wielkanocnych. Niezmiernie cieszy fakt, iż ta stara i piękna tradycja odrodziła się w naszej gimnazjalnej społeczności.
      Słusznych rozmiarów palmę wielkanocną przygotowali, pod kierunkiem pań - Doroty Rusek i Magdaleny Konopczyńskiej, uczniowie naszej szkoły. Na palmę o wymiarach 4,85 m. długości, składają się setki kwiatków z bibuły i krepiny, wykonanych z wielkim zaangażowaniem przez uczniów zarówno w szkole jak i w domu. Uzupełnieniem, osadzonej na specjalnej konstrukcji, palmy są różne wiosenne elementy - bazie, gałązki wierzby i bukszpanu oraz setki kolorowych i naturalnych traw. Zgodnie z tradycją zdobią ją również suszone zboża, przezornie przechowywane na tę wiosenną okazję przez zapobiegliwe panie zajmujące się rękodziełem ludowym.
      Plecenie palm tak ogromnych rozmiarów wymaga naprawdę dużego kunsztu artystycznego oraz sprawności manualnej. Wymaga wielu przygotowań - zgromadzenia materiału, odpowiedniego rozplanowania poszczególnych elementów, przemyślenia wykonania konstrukcji, na której będzie osadzona. Pracy było bardzo wiele, ale efekt jest zadziwiający. Palma jest naprawdę piękna, imponująca i z pewnością może konkurować nawet ze słynnymi palmami lipnickimi. Ponadto nasza szkolna palma wielkanocna stanowi rezultat wspólnej inicjatywy wykazanej zarówno przez uczniów jak nauczycieli oraz jest niezbitym dowodem kultywowania lokalnej tradycji ludowej.
      A oto garść informacji etnograficznych związanych z tradycją plecenia palm w dawnej Polsce. Wielkanocna palma nawiązująca do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, jest symbolem radości i triumfu. Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy uroczystość Niedzieli Palmowej, podczas której następuje poświęcenie palm.
      W dawnej Polsce Niedziela Palmowa nazywana była niedzielą "Kwietną" lub "Wierzbną", gdyż wierzba zastępowała gałązki prawdziwej palmy. Takie wierzbowe gałązki miały chronić ludzi, zwierzęta, domy oraz pola przed działaniem złych mocy oraz ogniem.
      Powszechnie wierzono, że połykane z poświęconych palm bazie chroniły przed bólem gardła i głowy. W trosce o inwentarz bazie dodawano również do karmy zwierząt gospodarskich. Istniał także zwyczaj, że kto pierwszy obudził się w tym dniu, mógł wysmagać palmami pozostałych domowników. Poświęconą w kościele palemkę umieszczało się w domu nad drzwiami lub za ramą świętego obrazu, aby strzegła od ognia i piorunów. W Wielki Piątek z palm robiono krzyżyki, które umieszczano w ziemi na polu, by zapewnić dobre, obfite plony. Podczas pierwszego wypędzania bydła na pastwisko należało je koniecznie popędzić święconą palmą, zapewniając tym samym zwierzętom zdrowie i chroniąc je przed kradzieżą.

Magdalena Kosidło