IGRASZKI Z FIZYKĄ I CHEMIĄ

Igraszki z fizyką i chemią

W zeszłym roku szkolnym, część z nas miała okazję brać udział w pokazach z zakresu fizyki, chemii i biotechnologii "Mobilna Nauka". Studenci-wolontariusze odwiedzili naszą szkołę, by przekonać gimnazjalistów, że nauka wcale nie jest nudna. W tym przypadku wolontariusze odnieśli podwójny sukces. Pokazali nam, że fizyka i chemia to bardzo interesujące przedmioty i dodatkowo - zainspirowali nas do działania. Mniej więcej w ten sposób w naszych głowach zrodził się pomysł, by spróbować przełamać stereotyp i pokazać coś młodszym. Rozpoczęliśmy organizację projektu "Igraszki z fizyką i chemią - Koleżeńskie Warsztaty Integracyjne".
      Idea aranżacji tego typu przedsięwzięcia zrodziła się w klasie III c. Grupa dziewczyn : Asia Bednarczyk, Eliza Drobek, Patrycja Niezbecka, Adrianna Suchora, Klaudia Czeleń, Adrianna Grzebulska i ja: Karolina Sikora udałyśmy się z prośbą do pani Elżbiety Węgorek o pomoc w przygotowaniu pokazów. Każda z nas miała poszukać ciekawych doświadczeń z fizyki i chemii (najlepiej obrazujące to, co zawiera podstawa programowa), przygotować się do nich i gdy będziemy gotowe przedstawić widowni.
      Nie miałyśmy problemów z odnalezieniem eksperymentów, gorzej było z wyborem. Krótko mówiąc... chciałyśmy zrobić wszystkie doświadczenia jakie wpadły nam w oczy, czyli bity dzień pokazów! W końcu jednak przeprowadziłyśmy niezbędną selekcję i przygotowałyśmy 6 doświadczeń.
Bawiłyśmy się kolorami, bańkami mydlanymi, miodem i olejem, huśtałyśmy na nitkach plastikowe kubeczki pełne wody, która się nie wylewała (miałyśmy również eksperyment z suszarką do włosów, więc gdyby zdarzył się niefortunny wypadek, można by coś z tym zrobić?), a nawet skarpetkami. Wtedy zrozumiałyśmy jak duże znaczenie ma dla nas przygotowanie tych pokazów. Wreszcie zauważyłyśmy, że fizyka i chemia jest we wszystkich prostych przedmiotach, którymi posługujemy się na co dzień, czy bawiłyśmy się w dzieciństwie. Dodatkowo dowiedziałyśmy się nieco więcej o sławnych fizykach i zagłębiając się w ich aforyzmy dotarło do nas, że ich wiedza i inteligencja wykraczała o wiele poza to, co znajduje się w naszych podręcznikach. Gdy pokazy były już prawie gotowe dołączyło do nas dwóch chłopaków z II a : Dominik Ozimek i Arek Królikowski, którzy gasili świecę, wylewając na nią coś, co jest, a tego nie ma (mam tu na myśli dwutlenek węgla?). Nasze widowisko nabierało tylko rumieńców. W końcu nadszedł ten dzień, 8 marca, piątek, dzień naszego debiutu.
Gdy o 14 przyszli nasi goście (Pani Dyrektor Justyna Polaczek, Pani Katarzyna Bartnik oraz uczniowie klas I a i I c), wreszcie rozpoczęła się zabawa. Ekipa wykonująca eksperymenty miała ubaw, na buziach pierwszorocznych widać było zafascynowanie, ja sama, prowadząc całą imprezę patrzyłam ze zdumieniem na to, co dzieje się tuż obok. Spędziliśmy razem bardzo miły czas, klasy pierwsze, drugie i trzecie zintegrowały się we wspólnej zabawie z fizyką i chemią.
      Na zakończenie chciałabym bardzo podziękować pani Eli Węgorek, która cierpliwe trwała przy nas i pomagała nam i nawet wtedy, gdy coś nam nie wychodziło wspierała i zachęcała do działania. Wielkie podziękowanie wędruje również do całej projektowej ekipy: Asi, obu Ad :), Patrycji, Elizy, Klaudii, Dominika i Arka. Mam nadzieję, że zainspirowaliśmy młodszych tak jak rok temu ci studenci zainspirowali nas.

Karolina Sikora