REKONSTRUKCJA

Wyzwolenie obuzu Baudienst w Niedrzwicy Dużej w 1943 roku

Dnia 23 września na boisku przy Kościele słychać było strzelaninę, krzyki, a potem... brawa. Wszystkich, którzy powoli zaczęli udawać się do schronu, uspokajam. To jedynie rekonstrukcja wyzwolenia obozu pracy Baudienst w Niedrzwicy Dużej.
Wszystko zaczęło się od kilkumiesięcznych prób, spotkań i licznych zmian koncepcji. Sama inscenizacja polegała na pokazaniu dnia z życia junaków i obsady obozu, czyli polskich strażników i Niemców. Jednak to nie był zwykły, kolejny ciąg 24 godzin rutyny. Kiedy podczas obiadu usłyszano pierwszy wystrzał, zaczęło się dziać. Partyzanci wdali się w walkę z Niemcami i osiągnęli sukces. Więźniowie uciekli, dokumenty zostały spalone, a nawet doszło do małej zemsty na złym polskim strażniku.
W tym wszystkim tak naprawdę nie chodziło jednak o samo przedstawienie, ale o ukazanie faktów historycznych. Mało kto wcześniej wiedział, że w czasie wojny na terenie naszej miejscowości istniał obóz pracy, w którym przymusowo pracowali mężczyźni po ukończeniu 18-tego roku życia.
Uważam, że takie "uświadomienie historyczne" było nam wszystkim bardzo potrzebne. Zarówno tym dużym jak i małym.
Justyna Niezgoda