DZIEŃ EUROPEJSKI

W dniu 1 czerwca w Gimnazjum Nr 1 odbył się rocznicowy - piąty, Dzień Europejski. Tak właśnie gimnazjaliści obchodzą swoje święto - czyli Dzień Gimnazjalisty. Czym jest ta impreza? Jest podróżą, a podróże przecież kształcą. Powodują niezapomniane przeżycia, doznania, zarówno mentalne jak i estetyczne, smakowe, zapachowe.
      Na to w drogę! Samolot rozgrzał silniki i polecieliśmy w towarzystwie, rzecz jasna, profesjonalnych stewardes (Justyna, Karolina i Gabrysia). Peregrynację rozpoczęliśmy od Irlandii czyli zielonej wyspy. Było więc oglądanie przepięknych krajobrazów, posiedzenie w pubie przy wyśmienitych, miejscowych potrawach i jedynej w swoim rodzaju irlandzkiej muzyce. I jeszcze niewiadomo skąd pojawił się "zielony skrzat", który obdarował nas złotymi monetami. Żal było wyjeżdżać, a tu już kusi pachnąca pomarańczą Hiszpania. Żar z nieba, cudowne kolory lata oraz gorące rytmy flamenco - oto kraj corridy, wojny na pomidory i znakomitych drużyn piłkarskich.
      Trudno nam było zrezygnować z letnich klimatów. Stewardesy wyczuły potrzeby pasażerów i samolot lądował kolejno w Grecji, Włoszech, zakołował również do Rumunii. I tak Grecy dumni ze swojej historii obmyślają wespół z bogami jak tu pokonać kryzys. Włosi hałaśliwi, żywiołowi i piękni - kochają wszystkie kobiety, szybkie samochody i swoich piłkarzy. Rumunia zaś, oczywiście w cieniu hrabiego Draculi. Uff, gorąco się zrobiło, w głowie zakręciło? i samolot zmienił kurs. Gdzie tym razem? Romantyczna i pachnąca Francja- kraj delikatnych smaków, przepysznych serów i wyśmienitych win. I ta stolica - Paryżowi warto poświęcić wszystko.
      Krótko zatrzymaliśmy się w Holandii - ach ta jazda rowerem, bez trzymanki po tulipanowym polu! W Belgii pozdrowiliśmy ukochane smerfy. Jeszcze krótka piłka na niemieckich stadionach i wreszcie herbatka u Elżbiety II, szczególna bo królowa panuje już 60 lat.
      I tu nasza podróż dobiegła końca. Pora wracać do domu. Znów lotnisko, znajome widoki i twarze. Powitali nas królowa Jadwiga, Tadeusz Kościuszko, sam Lech Wałęsa, nasze ukochane Justyna Kowalczyk i Agnieszka Radwańska. Coś tam zanuciła Maryla Rodowicz, wierszykiem zagaiła Wisława Szymborska, a rozmowę podtrzymała Ewa Drzyzga. A w ogóle okazało się, że leciał z nami pilot - sam Mirosław Hermaszewski. I wiecie co? Nie ma jak w domu - "Koko Koko Euro Spoko" zaśpiewały nam niedrzwickie Kalinki-Jarzębinki.
      "Podróż" uświetnili swoją obecnością rodzice, dziadkowie, zaproszeni goście z Belgii, Wójt Gminy Adam Kuna, Marcin Pastuszak - specjalista do spraw promocji oraz władze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej w osobach Pana Andrzeja Pastuszaka i Pani Renaty Szymańskiej.
      Zatem pakujcie walizki i do zobaczenia za rok
Celina Małek